"Напрежението между коалиционните партньори е сериозно, защото не затихва, а се задълбочава и заприличва на един Парламент в Парламента. Това е така, защото в самата управляваща коалиция има вътрешна опозиция, ситуационни мнозинства, ултиматуми и всичко прилича на отделно място за политическа надпревара. Започва да прилича на ситуацията от втория мандат на Борисов, когато имаше много тежки ултиматуми и ожесточение в управленската коалиция. Голямото питане тук не е даже вече ще удържи ли коалицията, а дали няма да се окаже по-удобно в един момент за Продължаваме промяната да разчита на някакви плаващи мнозинства". Това заяви политологът от GALLUP Първан Симеонов.
По думите му, ако ПП искат да прокарат все пак някакви решения, може да се окаже, че част от партиите в коалицията по-скоро ще им пречат, отколкото да им помагат. Започне ли да се разчита на плаващите мнозинства обаче, остава неясно кой точно управлява страната и колко дълго ще управлява.
Във военни времена една широка коалиция има своите преимущества, защото прави по-представително управлението с всякакви съставки, което дава и шанс за диалог и за по-голяма консолидация на вътрешното представителство.
"Сега обаче, както се вижда, точно войната като че ли подлага на най-голямо изпитание тази коалиция. Тя е коалицията, която преодоля традиционното разделение в България Изток - Запад и беше формирана главно като протест срещу Борисов. Когато обаче Борисов не е най-важната тема, а сраженията в Украйна, Коалицията преживява тежки дни".
Вътрешният мир в страната изглежда сериозно разклатен, дори стана модно да се клати, а и обществото свикна напоследък на доста нелогични неща. Прогнозите са трудни, защото те се основават на логиката. "Нямаше никаква логика Путин да нахлува в Украйна, но нахлу. Явно, живеем във времена на доста разклатена възможност за прогнози".
Ако е вярно, че западните партньори на България очакват от нас стабилност в този момент и може би ни натискат да направим нещо против националния ни интерес в РСМ, те ще искат да съхранят това Правителство и ще бъдат по-скоро стабилизиращ фактор за управлението, подчерта Симеонов.
Що се отнася до падането на рейтинга на управлението в хода на мандата, това е стандартна процедура и тя се случва неумолимо на всички. Въпросът е с каква скорост става това. "Колкото по-енергичен си, колкото повече пари харчиш, толкова по-бавно се изчерпва това доверие и Правителството, което отговаря на тези условия, може да остане. В момента, в който партиите видят, че Правителството вече им вреди, те сами ще развалят формулата на управлението".
Докато Борисов обаче е прехвърлял проблемите на малките си партньори, сега малките партньори, отстоявайки своята идентичност, правят така, че техните дялове да стоят твърди, защото няма накъде повече да падат и негативите отнася големия партньор, който се опитва да балансира между тях.
По думите на Симеонов, като че ли през няколко години повтаряме едни и същи политически грешки. подчерта Първан Симеонов.
"Политическият елит в България реагира по обратния начин на войната - воюващата страна се сплотява, а невоюващата показва признаци на разпад. Връщат ни към 90-те години. Появяват се едни хора, които онзи ден говориха за мир, сега говорят за победи. Българският народ е разумен и на съвсем умерена вълна и тук големият проблем е елитът да не направи нещо неразумно. Това ме притеснява".
Интервюто чуйте от звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..