„Виенският симфоничен оркестър е на повече от 120 години и сме пътували в повече от 100 страни, но никога не сме посещавали България, сега дойде времето да променим това. Ние сме много горди, че нашият оркестър е поканен да посети вашия прекрасен град Пловдив и през септември ще направим два концерта тук“, каза Михаел Гюнтер, управляващ директор на Виенския симфоничен оркестър.
Михаел Гюнтер подчерта, че музикантите от представителния оркестър на Виена заедно с Марио Хосен ще свирят Концерт за цигулка №1 на Николо Паганини. Програмата включва още Увертюрата „Кориолан“ от Лудвиг ван Бетовен, и Симфония №9 „Из новия свят“ от Антонин Дворжак.
Историческите концерти са под диригентството на маестро Найден Тодоров, който е виенски възпитаник и директор на Софийската Филхармония.
„Аз съм сигурен, че това ще бъдат два уникални концерта през септември – както за публиката, така и за нас музикантите“, каза още Гюнтер.
Марио Хосен каза, че програмата го свързва с много силна емоционална нишка, тъй като в нея е включено и произведение на Паганини.
„Влюбен съм в този композитор и тази любов е още от дестките ми години, когато съм учил в Пловдивското музикално училище. И може да се каже, че точно този концерт да изберем да представим в тази програма, ме връща в детството. И съм щастлив, че ще мога да го изпълня в два концерта пред пловдивска публика“, каза Хосен.
Основан през 1900 година днес виенският симфоничен оркестър се нарежда сред водещите състави в света. В историята му са вписани премиери на впечатляваща поредица от произведения, които днес са естествено „закотвени“ в репертоара.
В историята на Виенския симфоничен оркестър обаче има и българска връзка – през 1928 година той изпълнява във Виена Третия концерт за пиано на Панчо Владигеров, а солист е Хебрерт фон Караян.
Организатор на концертите е сдружение „Тракия“, а те се подкрепят и от Австрийското посолство у нас.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..