Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Украйна предстои брутална военна кампания

| обновено на 12.04.22 в 17:11
Съби Събев
Снимка: dnevnik.bg

Русия обяви, че съсретодочава силите си в Донбас, а преди това изтегли голяма част от силите си в Киевска област. Събитията от 48-ия ден на войната в Украйна и  очакванията в следващите дни коментира  генералът от резерва Съби Събев. В следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" той уточни: 

След като се видя, че Русия не може да постигне значителен успех на такъв широк фронт от близо 3 хиляди километра, което беше стратегичека грешка според мен, сега те поправят това положение и се съсретодочават в района на Крим и Донбас. Целта е да се овладеят админстративните граници на Донецка и Луганска област и вероятно  да се укрепят и позициите в Херсонкса област. За целта се съсретодочавт значителни сили и средства , за получаването на надеждно превъзходство за успех в тази нова офанзива и разбира се всичко се свеждат до единно командване. Дали ще успеят , никой не може да предвиди, тъй като и украинската страна се готви.  В Донбас се намира  най-боеспособната си с най-голям боен опит украинска армия, така че  предстои брутална военна кампания, в която  жертвите няма да бъдат вземани под внимание  от руска страна, каза ген. Събев. 

Още за използването на забранен тип оръжия, отношенията между Русия и Турция, както и за снабдяването на България с американски изтребители Ф 16 можете да чуете от интервюто в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ментори за даровити деца в неравностойно положение

Търсят ментори за талантливи деца в неравностойно положение. Сред даровитите младежи са и такива от Пловдив, Пазарджик и Брацигово, които са лишени от родителска   грижа или живеят в рискова среда. Инициативата е част от програмата "Скритите таланти на България" и цели да осигури шанс за професионална реализация на талантливите подрастващи. Включва..

обновено на 04.08.25 в 09:43
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54