Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със сделки помежду си могат да изкарат до местните избори, може и цял мандат

Предсрочните избори ще са катастрофа за ИТН и ПП

Не съм притеснен за живота на правителството, казусът с БНБ не е проблемът, който ще го събори. Предсрочни избори обаче ще са катастрофа за „Има такъв народ“ и за „Продължаваме промяната“. Това заяви политологът доц. Стойчо Стойчев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той добави, че спорните казуси ще се решават със сделки между партньорите. „Ще се извиват ръцете на едните или другите партньори за управителя на БНБ. В слуая не бих казал, че ще минат отвъд тази психологическа атака. Предполагам, че до последния момент ще има игра на нерви и накрая Слави Трифонов и премиерът Кирил Петков ще се разберат“, добави доц. Стойчев.

Според него спорът е изместен от способността за изпълнение на отговорностите по отношение на ценовата стабилност и контрола върху финансовите институции в условията на криза към персоналното.

„Банката сякаш върви по-добре със стария си гуверньор, така че е по-добре да отложат избора на управител на БНБ, за да се стигне до консенсусна фигура, която и чисто експертно да стои по-добре. Ролята на опозицията тук е да внесе още по-голям смут сред управляващите като подкрепи кандидат, който да задълбочи още повече разцеплението“, обясни доц. Стойчев.

Политологът подчерта още, че протестите са най-автентичните у нас от 1996 г. насам, защото има конкретни браншови и социални искания.

„Проблемите се виждат, защото държавата бездейства, оставена в институционален хаос в момента. Пътното строителство беше оплюто като мафиотска организация, която е поставена там да открадне някакви милиарди от държавата.

 В крайна сметка се оказа, че няма милиарди. Напротив самият бизнес е построил за милиарди ремонти, които в момента, понеже не са му платени той отказва да прави последващи поръчки на правителството.

Няма как държавата да поръчва без да си плаща за свършената дейност. Особено в ситуацията сега – държавите в Европа се опитват първо заради пандемията да спасят бизнесите си, а сега и заради усложнената международнаобстановка. На този фон български фирми работят безплатно“, коментира доц. Стойчев.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54