Изборният експерт Румяна Дечева смята, че предложението на БСП за връщането на бюлетините в изборния процес цели не увеличаване на представителността на вота, а е по- скоро заявка за явяване на изборите с реверанс към онези избиратели на БСП, които не участваха в изборите миналата година заради въвеждането на машините.
Според нея при въвеждането на машините бяха прикачени много очаквания – за повече прозрачност, за по- малко човешки грешки, за по- бърза и по- точна обработка на резултатите.
"Машините трябваше да бъдат отдавна повсеместно явление и затова много от очакванията не се случиха. Въвеждането им беше кампанийно, в последния момент, шоково през юли миналата година, което внасяше недоверие. В процес на предизборната кампания всеки участник в нея се стреми да се покаже колко по- добър е от останалите. В такъв момент нас ни заливат отвсякъде с притеснения какъв ще бъде ефектът от машините.
Одит никой не предлага, не се отчита какво могат да направят машините. Всички промени се предлагат в 12 без 5, за да може някой нещо да получи. Разговорът сега трябва да е много дълбок, много широк и не съсредоточен върху една възрастова група, а върху цялото общество, което проявява много ниска активност", коментира Дечева.
Наблюденията й показват, че там, където е имало много силен контролиран вот през април 2021-ва година, през юли потоците от хора са липсвали. "Но затова не обвинявам машините, а контрола върху хората. До момента нито една институция в страната не се е задействала, за да възложи анализ. Има институции в чийто мандат е заложен гаранциите на нашите права. Има много прости начини за това, но липсва политическа воля", каза Румяна Дечева.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..