Накъде в политическите сблъсъци, отстъпките и заявените отговорности на партиите в управляващата коалиция, разговор с политолога проф. Тодор Галунов от Великотърновския университет. Той започна анализа си със заявеното от "Продължаваме промяната" на парламентарната трибуна, че срещат съпротива към всяка тяхна инициатива. Проф. Галунов подчерта, че всяка политическа партия винаги страда от това, че има опозиция, но трябва има коректив на властта.
"Към момента имаме доста сложна структура на управление, където "Продължаваме промяната" е първа сила, но със сложно усторени коалиционни партьори. Толкова разнопосочни интереси са събрани с идеята да са промени държава, след управлението на ГЕРБ. Една година след тях обаче нещата не вървят добре, и надеждите не се оправдават, страната затъва", смята политологът. По думите му са важни външополитическите проблеми, идващи от Северна Македония и войната в Украйна, които пряко влияят на вътрешната политика.
"Важно е да се каже, че ПП управлява без реални структури по места, учредяването предстои, но има дълъг процес след него", каза проф. Галунов. Той подчерта, че ако партията се структурира, то тя се готви за по-дълъг политически живот.
"В БСП процесите като ерозия са доста сериозни, те търсят активи от външнополитически идеи, със заплахи да напуснат коалицията, ако дадем оръжие на Украйна. Това до голяма степен изразява надеждата им да привлекат обществото, което е против намесата на България. Другата им идея е да върнат хартиените бюлетини, и когато едно нещо се вербализира, то се готвят някакви промени, за БСП изборната промяна е и опит за ПР-акция", каза проф. Галунов.
"И при ИТН има проблеми, и движението при тази партия е надолу", каза още политологът. По повод на социологическите данни, които показват 58% неодобрение към управляващата коалиция, той казва, че управляващите не се справят добре с икономическите мерки.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..