Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Срещите" - за секретния език на мозайките

| обновено на 16.04.22 в 08:15


Тази събота в "Срещите" говорим по книгата на проф. Славик Табаков "Символи на християнските мозайки". 

Ще научим още за секретния  език на мозайките и за приноса на императорите от Тракия и Илирия за узаконяване на християнството и превръщането му в държавна религия на Римската империя. 

"Символи на християнските мозайки" е най-големият справочник на раннохристиянските символи, илюстриран с реални изображения на мозайки. Книгата е написана за широката публика и цели да запознае хората с християнските символи, станали основа на православната иконопис. В нея са включени над 430 цветни снимки и мозайки от 24 страни, които професор Табаков е събирал близо 15 години. 

Над 20% от изображенията в справочника включват мозайки от България и други балкански страни, което се случва много рядко за подобен род книги. По този начин те се съпоставят с мозайки от Западна Европа, Средния Изток и Северна Африка. Така се подчертава уникалността на някои от раннохристиянските мозайки в Пловдив и техния принос в развитието на християнското изкуство и символика.

Проф. Табаков, съпругата му д-р Ася Табакова и дъщеря им Добринка Табакова /един от най-изявените творци в съвременната музика и резидентен композитор на оркестъра на ВВС/ са сред първите дарители в кампанията „Подари си птица“. Те помогнаха и за популяризирането на Епископската базилика в Англия веднага след нейното откриване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28

"Резонанс" показва изложбата „30 години випуск 1995 на НХГ"

Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..

обновено на 16.04.25 в 08:00

В Раковски обсъждат българската следа в Троянската война

Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски.  В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..

публикувано на 16.04.25 в 07:09

Среща с Иван Пехливанов в читалище „Възраждане“

Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..

публикувано на 16.04.25 в 07:06

Операта с великденски концерт с Лия Петрова и Симос Папанас

Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун.  Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..

публикувано на 15.04.25 в 10:57