„Изключително учудени сме от заложените параметри на бюджета от Финансовото министерство, тъй като на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на финансите прояви разбиране към нашето настояване на повторно увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от средата на годината. Още повече, че и министър Гьоков преди няколко дни също заяви, че ще има увеличение, което може и да е над 760 лв. В същото време виждаме прогнозите, публикувани на сайта на Финансовото министерство и се надяваме силно да е грешка".
Това заяви пред Радио Пловдив икономическият експерт на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
По думите й, с МРЗ е свързано оцеляването на огромната част от българските граждани. По тази причина от синдикат „Подкрепа" ще настояват за нейното увеличение. Освен минималната работна заплата обаче има и други, които макар и да са над минималната, също трябва да бъдат увеличени.
Все още разговори по темата не са започнали. Григорова припомни, че в четвъртък Коалиционният съвет се събра, за да реши по какъв начин да бъдат облекчени хората и какви мерки да бъдат предприети.
„Ние продължаваме и в момента битките на различни работни места. Знаете какво става в „Либхер" и каква е съпротивата на хората срещу 6% увеличение, но вече „Подкрепа" има секция в предприятието и няма как работниците да бъдат освободени с щракане на пръсти".
Григорова подчерта че хората в предприятията трябва да са единни и да не се оставят на свободните желания на работодателите си.
Григорова подчерта, че ако се говори за МРЗ, въпросът е доколко хората ще бъдат непримирими към това, което става в икономиката на страната.
„От много време настояваме да се планира какво да се случва в България, когато ние се включваме в санкциите срещу Русия. Не трябва да имаме никакво съмнение, че реакциите на пазарите са свързани и в социално, и в икономическо отношение със случващото се в Украйна. Правителството трябваше да предприеме стъпки за минимизиране на щетите и да се действа по много вектори. На първо място - да се спре спекулата, да се наложат мерки, които да намалят цените в България, а има и начини за омекотяване финансовия удар върху гражданите, напр. с намаляване на ДДС".
Григорова подчерта, че в ЕС няма държава, с изключение на Дания, която да не прилага диференцирано намалено ДДС за различен вид стоки от първа необходимост. Това трябва да направи България спрямо стоките от първа необходимост като брашно, захар, олио.
„Колкото по-бързо политиците осъзнаят, че ситуацията е сложна и няма да се облекчи, докато не свърши конфликтът, токова по-бързо, надявам се, ще вземат адекватни мерки. Но ако цените се увеличат с 20%, броят на бедните може и да се удвои. А по данни на НСИ от 2020 г. около 1 милион и 700 хиляди са бедните."
Интервюто на Антоанета Петричанска с Ваня Григорова е в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..