Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата може да помогне много за бежанската криза

Винаги може да се иска повече, но първо да започнем от себе си критиките

| обновено на 18.04.22 в 11:01

Страстната седмица за православните християни започва точно днес. Смирението, съпреживяването на страданието и очакването на светлото Възкресение са част от символите на духовния ритуал. За него, за вярата и мистиката говорим в предаването с Пламен Сивов от фондация Покров Богородичен.

Според него във времето на войната за християните е много трудно да се говори за нея от позицията на православни. 

"От позицията на вярващия, дори няма значение, че става въпрос за война на православни, защото погледнато в микро жестовете на войната, в малката архитектура на войната, тогава става въпрос за убийството на хора, там вече темата за християнството присъства по различен начин. Трудно ми е да говоря, това което споделям е, че лично за себе си се ограничавам в писане и публично говорене за войната, единствено гледам към темата за емпатията", каза Сивов. По думите му българското общество е раздвоено, една част наблюдава и критикува пристигането на украинските бежанци с джипове, а другите реално помагат. 

"Не мисля обаче, че повечето хора у нас са оперирани от базисна чувствителност и са само наблюдатели на пристигането на украинците у нас", допълни Сивов. Той смята, че това разделение при нас е особено дълбоко, и което всеки път с нова ситуация се оказва възможно.

"Следвайки християнската призма, през която гледаме към войната, то това, което трябва да имаме като приоритет е да видим страданието и да се позиционираме спрямо него, става въпрос за убийства и смърт, чак след това да поставим политическата интерпретация", каза Сивов. 

По повод на вярата и молитвата в деня ни, след пандемията и по времето на войната: "Подобни процеси имат своите емпирични доказателства, те могат да бъдат доказани и изследвани, но у нас подобни изследвания не се правят. Разчитаме на лични впечатления. Аз не мисля, че има динамика на  хора, които да се причисляват към църквата в по-голяма степен. Тези, които са били вярващи, си продължават да посещават църквата. Има много хора, които изобщо не се впечатляват от катаклизмите, те минават без да ги отразят във вътрешния им свят. Имаме цели общности, които ги разбират и усещат само когато се сблъскат с ограничения." 

Понастоящем Пламен Сивов се занимава с музика, с групата му "Точка БГ" и организира с фондация Покров Богородичен  - национален конкурс за християнски роман 2022. Предстои до лятото да станат ясни резултатите и кой е награденият роман от конкурса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56