Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата може да помогне много за бежанската криза

Винаги може да се иска повече, но първо да започнем от себе си критиките

| обновено на 18.04.22 в 11:01

Страстната седмица за православните християни започва точно днес. Смирението, съпреживяването на страданието и очакването на светлото Възкресение са част от символите на духовния ритуал. За него, за вярата и мистиката говорим в предаването с Пламен Сивов от фондация Покров Богородичен.

Според него във времето на войната за християните е много трудно да се говори за нея от позицията на православни. 

"От позицията на вярващия, дори няма значение, че става въпрос за война на православни, защото погледнато в микро жестовете на войната, в малката архитектура на войната, тогава става въпрос за убийството на хора, там вече темата за християнството присъства по различен начин. Трудно ми е да говоря, това което споделям е, че лично за себе си се ограничавам в писане и публично говорене за войната, единствено гледам към темата за емпатията", каза Сивов. По думите му българското общество е раздвоено, една част наблюдава и критикува пристигането на украинските бежанци с джипове, а другите реално помагат. 

"Не мисля обаче, че повечето хора у нас са оперирани от базисна чувствителност и са само наблюдатели на пристигането на украинците у нас", допълни Сивов. Той смята, че това разделение при нас е особено дълбоко, и което всеки път с нова ситуация се оказва възможно.

"Следвайки християнската призма, през която гледаме към войната, то това, което трябва да имаме като приоритет е да видим страданието и да се позиционираме спрямо него, става въпрос за убийства и смърт, чак след това да поставим политическата интерпретация", каза Сивов. 

По повод на вярата и молитвата в деня ни, след пандемията и по времето на войната: "Подобни процеси имат своите емпирични доказателства, те могат да бъдат доказани и изследвани, но у нас подобни изследвания не се правят. Разчитаме на лични впечатления. Аз не мисля, че има динамика на  хора, които да се причисляват към църквата в по-голяма степен. Тези, които са били вярващи, си продължават да посещават църквата. Има много хора, които изобщо не се впечатляват от катаклизмите, те минават без да ги отразят във вътрешния им свят. Имаме цели общности, които ги разбират и усещат само когато се сблъскат с ограничения." 

Понастоящем Пламен Сивов се занимава с музика, с групата му "Точка БГ" и организира с фондация Покров Богородичен  - национален конкурс за християнски роман 2022. Предстои до лятото да станат ясни резултатите и кой е награденият роман от конкурса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50