Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътешествие из живите традиции" в Голямата базилика

На „Пътешествие из живите традиции“ ни кани от днес Епископската базилика на Филипопол. 

Експозицията от 18 пана, представящи нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа, ще се открие тази вечер по случай 50-ата годишнина от приемането на Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, Международния ден на световното културно наследство, 45-ия Международен ден на музеите и първата годишнина от откриването на Голямата базилика в Пловдив.

Много от обичаите и практиките, в които ще се потопим чрез изображенията върху платната, са резултат от срещите на различни култури през далечни исторически епохи, разказват инициаторите на изложбата от Община Пловдив и Общинския институт „Старинен Пловдив“. 

Партньор на събитието е Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО и Националната комисия на България за ЮНЕСКО.

Изложбата може да бъде разгледана до 18 май, когато ще отбележим Международния ден на музеите. А в откритото пространство на базиликата от днес може да се разгледа още една експозиция - "Епископската базилика на Филипопол" по случай нейната първа годишнина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28

"Резонанс" показва изложбата „30 години випуск 1995 на НХГ"

Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..

обновено на 16.04.25 в 08:00

В Раковски обсъждат българската следа в Троянската война

Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски.  В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..

публикувано на 16.04.25 в 07:09

Среща с Иван Пехливанов в читалище „Възраждане“

Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..

публикувано на 16.04.25 в 07:06

Операта с великденски концерт с Лия Петрова и Симос Папанас

Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун.  Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..

публикувано на 15.04.25 в 10:57