Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълното отпадане на хартиената рецепта е прибързано

| обновено на 19.04.22 в 08:24


Националният съвет на Български лекарски съюз е категорично против пълното отпадане на хартиената рецепта. Съсловната организация подкрепя дигитализацията на сектора, но без това да бъде за сметка на ограничаването на правата на лекарите и пациентите. 

Темата коментира в програма "Точно днес"  д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.Според него това е прибързано решение, защото към момента липсва както нормативна, така и  технологична готовност, за да се премине само към електроните бели рецепти.

"Технологичните пречки са свързани с регистъра, който ще се използва за белите рецепти, който е различен от този за електроните рецептите по НЗОК, но той не е пригоден за електронна обработка. Много често лекарите издаваме рецепти извън кабинетите си  и това може да се реши като проблем, ако се изготви мобилно приложение за смартфон, за да  можем да работим, да регистираме преглед и да изписваме рецепта при домашно посещение. Но и това не е направено.", обясни д-р Сотиров.

Той припомни, че издававнето на рецептата не е самостоятелен акт. Рецептата се издава винаги и задължително след преглед на пациента и ако лекарят не може да регистрира прегледа, то той не може да издаде и рецептата. Тук възникват и допълнителни препятствия като подпис на пациента върху амбулаторния лист, който може да се изготви само в кабинета на лекаря.

 От съсловната организация са категорични, че заложените промени в Наредба № 4  за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, публикувани за обществено обсъждане, са необмислени, неаргументирани и ще доведат единствено до възникване на допълнително напрежение по оста “лекар - пациент”.

Нещо повече: те нарушават правата на пациентите и възпрепятстват лекарите в изпълнението на служебните им задължения. С отпадането изцяло на хартиената рецепта, ще се стигне до ситуации, в които лекар, извън кабинета си, няма да може да предписва лечение и да бъде в полза на своите пациенти.

Заложените промени поставят и редица важни въпроси: Защо хартиените рецепти важат в цяла Европа, а у нас се планира да отпаднат изцяло? Как ще бъде изписвана терапия на пациентите от екипите на спешна помощ и по време на домашни посещения?Как ще бъдат обслужвани чуждите граждани, които идват на почивка у нас и се налага да им бъде предписана терапия?

Според д-р Сотиров, отговор на тези въпроси трябва да даде здравният министър.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56