„Всяко предизвикателство, което не убива една коалиция, я прави по - силна. Задачите пред това управление са много отговорни, намеренията са много добри.
Аз лично искам да вярвам, че този въпрос ще бъде решен в посока по - силна коалиция, която не само ще подкрепи във военно технически план Украйна, но и сериозно ще се заеме с една всеобхватна програма за превъоръжаване на българската армия и за използване на многонационални сили на НАТО като важен инструмент за повишаване на отбранителната способност във всички посоки, включително и в сферата на киберсигурността."
Това заяви пред Радио Пловдив Велизар Шаламанов, бивш депутат от „Демократична България“ и бивш министър на отбраната. Така той коментира настояването на ДБ да бъде свикан нов коалиционен съвет по темата за даването на военно-техническа помощ за Украйна и заканата, ако това не се случи, ДБ да преосмисли участието си в управляващата коалиция.
Възможното решение
Според Шаламанов, това е в рамките на предложения от Христо Иванов коалиционен съвет да се стигне до формулировка, която да бъде подкрепена от управляващата коалиция и да се търси подкрепа от депутати от други парламентарни групи.
Минимален варинат за преминаване на прага по този тест е болшинството от коалицията да подкрепи такава формулировка при възможност за определени депутатит да се въздържат. С подкрепата обаче на други депутати от опозицията това може да стане решение на българския парламент, убеден е Велизар Шаламанов.
Според него това ще даде възможност на правителството, на премиера, на военния министър да намерят най - добрия вариант да окажем жизнено важна подкрепа на Украйна и България да върви напред като част от свободния свят.
Определението „техническа помощ"
„Демократична България" определено е на позицията, че военно-техническият аспект е съществен. Това е въпрос за срещата на коалиционния съвет. Въпрос на тълкувание е на Министерския съвет, на премиера и на военния министър какво включва техническа помощ, смята бившият депутат от ДБ. По думите му, ако това би включвало необходимата подкрепа с боеприпаси, с въоръжение за защитата на Украйна, това вероятно ще бъде приемлива формулировка и за гласуване в Народното събрание.
Под риск ли е българската диаспора в Украйна
Аргументът на президента Радев е неоснователен, каза Велизар Шаламанов в коментар на позицията на държавния глава, че ако страната ни даде военна помощ на Украйна, поставя под риск българската диаспора там. Бившият военен министър направи уговорката, че по никакъв начин не иска да оспорва правомощията на президента, избран от толкова българи.
Но представителят на българската общност, който беше с министър Кулеба, много ясно изрази позицията на тази българска общност, подчерта бившият депутат. Той каза, че хората с български етнически произход в момента се сражават срещу руските агресори и загиват в защита на Украйна. Така че, ние трябва да подкрепим и тези хора с български етнически произход, които днес застават в бой и за нашата свобода, категоричен е Шаламанов.
Каква помощ ще даде Българската армия
За добро или за лошо по отношение на бойните си възможности българската армия изцяло е свързана със съветска техника и боеприпаси. Огромната част от нашата отбранителна индустрия е свързана с производство на такъв тип боеприпаси, припомни бившият военен министър.
Ние като армия разполагаме с всичко необходимо за техниката на въоръжение и като индустрия имаме възможност да произведем боеприпаси, малки, леки въоръжения, които бихме предоставили на Украйна, така че да не нарушим готовността на българската армия.
Интервюто на Емил Костов с Велизар Шаламанов е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..