На Светли понеделник с надеждата за по-добро, за мир и благоденствие – в програмата ни до 10 часа ще говорим отново за Възкресението и надеждата. Ще говорим за символите на празника, за църковните ритуали и народните традиции, здраво преплетени чрез вярата.
Ще бъдем в Бачковския манастир, за да изминем пътя с чудотворната икона до местността Клувията. Там тя е била скрита, оцелява и е намерена в началото на ХVІІ в. Този поклоннически път чудотворната икона на Светата Божия Майка изминава вече повече от 400 години. Това е най-старият църковен ритуал у нас.
Празнуването на Великденските празници по света има различни обичаи според народните вярвания и предания. За културата на празника в града и как споделянето на традицията се е променила през годините ще ни разкаже доц. Меглена Златкова, ръководител на катедра „Етнология“ и зам.-декан на Философско-историческия факултет на ПУ“Паисий Хилендарски“.
И още - ще чуем защо яйцето, козунака и агнето са три от основните елементи на великденската празнична трапеза. А за връзката между поколения, за споделения празник и споделените интереси е разговорът ни с Дафинка Хаджиева, ръководител на Клуб „Идея“към читалище "Младост -1983 г“ в Пловдив.
Ще гостуваме и на Панагюрище, за да отбележим 10 годишнината от уникалната и единствена в страната – зала-трезор за панагюрсото златно същровище.
Във времето за култура - среща с художника Атанас Хранов, с който ще говорим за гостуването му в Бургас с изложбата "Изход", за личните избори, за вратата като изход, надежда, потаен нов свят от възможности, както и прелюдия - като намек да влезеш и като символ на промяната.
Не Светли понеделник в "Добро утро, ден" ще чуем и първата част от разговора с новия ни гост в рубриката - Инна Церовска.
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство...
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
От сряда пловдивските ученици минават на онлайн обучение, което ще продължи пет дни, а след тях идва и междусрочната ваканция. Днешните решения на Областният щаб за грипа обобщава Даниела Добрева. За готовността на ученици и учители да преминат обучението в края на първия срок в електронна среда, точно когато се оформят оценките разговаряме с..
Днес каним всички малчугани да развихрят въображението си и да участват в тематично ателие за оцветяване на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели, домакин на което ще бъде Природонаучния музей. Събитието е посветено на Световния ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва..
Седмицата си отива с нов оптимизъм според Алфа Рисърч - 69% от българите смятат, че по-добрият вариант е, че имаме сформирано правителство. Министрите проведоха първо заседание и стана ясно, че не сме готови за еврозоната. През 2025 - БНР става на 90 години, Радио Пловдив на 70, за мисията да информираме първи, да отстояваме позициите на..