За културата на празника в града и как споделянето на традицията се е променило през годините разказа в програма "Точно днес" доц. Меглена Златкова, ръководител на катедра „Етнология“ и зам.-декан на Философско-историческия факултет на ПУ“Паисий Хилендарски“.
Тя припомни, че Възкресение Христово се счита за най-големия и най-светъл празник за православните християни. По думите й това е един от най-важните дни в цялостния годишен цикъл на общността на християните, които са съпричастни с библейската история.
"Със светли понеделник започва Светлата седмица. Хората се поздраяват, защото това е най-важният момент за християните, тогава когато християнската общност съприживява Възкресението Христово и започването на вечения живот. Това е пример, че всички трябва да се стремим да живеем така, че след като приключи земният ни път, небесният ни път да е при праведните и да се завърнем при създателя", допълни доц. Златкова.
Тя допълни, че от гледна точка на празничния комплекс и ритуали, които се извършват и извън храмовете, това е един хубав семеен празник. Според традицията се почитат кумовете. На втория ден от Великден се ходи на гости при кумовете, и то се ходи не с празни ръце.
"Това е един хубав празник да се видят семействата, да се видят родовете. Да не се мисли за работа, да се откъснем от всекидневието да прекъснем този ритъм от делови задачи от всекидневни и обикновенни неща. Да имаме споделен празник. Тогава, когато на преден план са истинските ценности. Тези, които хората трябва да си припомнят.", казва етнологът.
Доц. Златкова е убедена - важният елемент на празника е в споделянето.
"Когато говорим за празници, трябва да имаме предвид, че хората от по-традиционните общества нищо не правят случайно. Всяко действие, всеки предмет, орнамент на ритуалната храна препраща към ценности".
За елементите, които са на великденската трапеза, доц. Златкова разказа, че споделяйки празничната храна, споделяме нашата общност.
Цялото интервю може да чуете в прикачените файлове.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..