Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат новия общински заем

| обновено на 28.04.22 в 06:50


Обществено обсъждане за новия заем, който община Пловдив иска да изтегли ще се проведе в сградата на Общинския съвет. Заемът е на стойност 44 милиона лев. С него се планира да бъде финансирано дострояването на стадионите на футболните клубове "Ботев" и "Локомотив", както и строителството  на нов плувен комплекс с 50-метров басейн.

За двата стадиона ще бъдат отпуснати по 12 милиона лева, а за новия плувен комплекс, който ще бъде до басейна Младост - 20 милиона лева.  От проекто-предложението не става ясно с кои банкови институции се водят разговори за новия кредит, но се допуска варианта новият дълг да бъде частично или изцяло взет от Фонда за устойчиво градско развитие

Отделно от кредита за стадион Ботев, в който до момента са вложени от държавата 25 милиона лева, на общината ще й бъдат нужни още близо 16 500 000 лева, а за плувният комплекс 1,5 милиона лева. Средствата ще се търсят или от местния или от държавния бюджет.

"Средствата за плувния комплекс най-вероятно ще бъдат взети от фонд ФЛАГ", каза за Радио Пловдив кметът Здравко Димитров. За Спортния диспансер като отделно търговско дружество, по думите му, ще се вземе отделен кредит.  "За финансирането на двата стадиона ще видим кои банки ще проявят интерес", каза още кметът. 

На въпрос уместно ли е в криза да се тегли нов заем, Здравко Димитров отговори така: "Точно сега е моментът да се строи. Сега се обезценява всичко. Сега парите вече са евтини. Банките имат пари, дават пари на добра лихва-особено на общините. Така че сега е моментът. Един лев, теглен преди година, е вече стотинки".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Създават ново дружество "Иганово" за изграждането на завода с "Райнметал"

Правителството реши да създаде ново държавно дружество – „Иганово“ ЕАД. Компанията ще бъде еднолично акционерно дружество с държавно участие и ще се занимава с изграждането на завод за производство на барут и заряди, както и на завод за 155-милиметрови боеприпаси. Решението идва ден след като германската компания „Райнметал“ и ВМЗ–Сопот подписаха..

публикувано на 29.10.25 в 16:32

Залесиха с нови дървета парк "Стадиона" в Пазарджик

Залесиха парк „Стадиона“ в Пазарджик с десетки нови дървета. Акцията е част от мерките на общината за поддържане здравето и обновяването на зелените площи. Новите фиданки са  чинар, сребърен явор, европейски ясен и златиста плачеща върба.  Подбраните дървета с добра адаптивност към местния климат, издържливост на заболявания и щадяща коренова..

публикувано на 29.10.25 в 13:54

Д-р Калинов подаде оставка като управител на МБАЛ "Св. Мина"

Управителят на МБАЛ "Св. Мина" д-р Калин Калинов е подал оставка, съобщи за Радио Пловдив ресорният заместник-кмет Иван Стоянов. Той уточни, че преди два дни е постъпило искане от д-р Калинов да бъде освободен от поста, като се изтъкват „лични причини”. Стоянов допълни, че на предстоящата сесия ще се гледа предложението за избор на нов..

публикувано на 29.10.25 в 12:31

В Пловдив засилват контрола върху изгарянето на отпадъци

Във връзка с предстоящия отоплителен сезон Община Пловдив предприема превантивни мерки и засилва контрола върху нерегламентираното изгаряне на отпадъци, за да намали негативното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Според разпоредбите на Закона за управление на отпадъците, изгарянето и изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места е..

обновено на 29.10.25 в 10:55

ОбС - Асеновград пак разглежда компенсация за частния превозвач

Ново предложение за финансово компенсиране на загубите на частния превозвач, обслужващ градските автобусни линии в Асеновград, ще разгледа Общинският съвет на днешното си заседание. Докладната е входирана от кмета д-р Христо Грудев и е публикувана на официалната страница на администрацията.  Предлага се да бъдат осигурени близо 94 хил. лева..

обновено на 29.10.25 в 10:47