Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Булгаргаз" напусна пазара и го остави отворен

Снимка: БГНЕС

„Това, което се случва от пазарна гледна точка е, че "Булгаргаз" напусна пазара и го остави отворен – който търговец, от която и да е част на ЕС, ако се договори отнякъде да намери някакъв газ, ще дойде и ще го продаде на потребителите. Това е нормалната пазарна логика." Така енергийният експерт Явор Куюмджиев обясни ситуацията от вчера у нас, след като Газпром спря газа за държавната ни компания.

В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той припомни, че у нас пазарът на газ е свободен, а до вчера "Булгаргаз" практически е бил монопист с много малки изключения. „Пазарът не търпи вакуум – след като има търсене, ще се намери кой да го предложи това, което се търси“ – посочи Куюмджиев.

За него този път "не е верен" за България. „Много по-добре беше "Булгаргаз" да си остане квази-монополист или хайде, да владее 90% от пазара, и да се договори с руската страна да изпълни условията на продавача и да продължи всичко, както си беше. В сегашната ситуация  "Булгаргаз" напуска пазара и оттук следват много интересни действия - кой ще доставя газ, например, на "Топлофикация" София, която хронично не плаща. Там ще има голямо търсене, но ще се намери ли търговец, който да понесе стотици милиони дългове на Топлофикация? Едва ли“.

Явор Куюмджиев, който е и бивш заместник-министър на енергетиката, е категоричен, че държавното дружество няма откъде да вземе газ, след като България не иска да плаща по схемата, предложена от Русия, и прогнозира:

„Ще се намерят компании - ако щете германски, американски, които ще изпълняват схемата на Москва за плащане, и по същата тръба ще потече отново руски газ, само че не докаран от "Булгаргаз", а от частни компании“.

Явор Куюмджиев потвърди анализа и на други експерти, че със сегашното потребление, от Чирен и от терминала в Гърция, от който се разтоварва синьо гориво за страната ни, газът ще стигне максимум за 20-25 дни. „След това всичко свършва, ако междувремено не се намерят други доставки. За съжаление, други доставки, освен от Русия, няма как да пристигнат на този етап“.

На въпрос как си обяснява изявлението на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен вчера, че Европа вече ни помага, той отговори с думите: „Нищо повече от ПР“, като уточни, че на Полша би могло да ѝ бъде помогнато, а на нас технически би било невъзможно.  

Цялото интервю с Явор Куюмджиев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54