Държавният глава подчерта, че е много важно да се отчете мястото на България, а също и факта, че страната ни има историческа диаспора в Украйна.
„Хората, които вземат решения, трябва да се съобразяват преди всичко със сигурността на българите. Това е позицията, от която трябва да се водят“, категоричен беше президентът.
Румен Радев допълни, че България е лоялен член на ЕС и на НАТО, и е солидарна с нашите партньори и съюзници, но изрази своето усещане, че има хора, които нямат собствено мнение.
„Имам чувството, че има много хора говорят, без да имат собствено мнение. Ако нашите партньори им кажат – не не трябва да се предоставя оръжие, защото е опасно и има ескалация, те ще кажат – да, не трябва. Ако кажат – предоставяйте веднага оръжие, те почват да правят точно това“, заяви Радев.
"Описано е в Конституцията. Но аз мисля, че ръководството на БСП ще намери такава формулировка, която хем да не носи отговорност, ако се прати нещо, хем да остане в коалицията". Така президентът Румен Радев отговори на въпрос какво ще се случи с управляващата коалиция, ако Народното събрание вземе решение за изпращане на военна помощ за Украйна.
Президентът попита дали се появяват посредници при доставката на алтернативен газ, след като беше спрян за България руския.
„Ако се окаже, че наистина посредниците влизат в играта, нещо за което заговорих още с отстраняването на предишното ръководство на „Булгаргаз“, дали това не е целенасочено? Каква ще е цената, защото ако цената наистина скочи с 30%, стотици хиляди българи, хиляди малки и средни предприятия са на ръба“, подчерта държавният глава.
В Пловдив Румен Радев се срещна със студенти и преподаватели на Аграрния университет, където говори за необходимостта от реформа в селското стопанство.
Оранжев код за високи температури обяви НИМХ за 23 юли. Денят ще бъде слънчев. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще бъде слаб от изток. Ще бъде горещо с максимални температури между 36 и 42 градуса. В Пловдив се очакват 40 градуса. По Черноморието ще бъде слънчево, със североизточен вятър. Максималните..
Министерският съвет ще разгледа на редовното си заседание създаването на еднолично акционерно дружество с държавно участие "Магазин за хората". То ще е под шапката на Земеделското министерство. Държавната верига ще ползва магазинната мрежа на ЦКС, като се очаква първият маркет да отвори в Пловдив през септември.
Държавата е в готовност да подпомогне хората , чийто домове са засегнати от пожарите. Това заяви пред журналисти в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Средствата ще бъдат осигурени от министерството. Пострадалите семейства могат да получат еднократна помощ в размер на три пъти линията на бедност, което е около 2..
Около 350 шофьори са били санкционирани в Пловдив след проверки на общинската система за видеонаблюдение. Полицаите са прегледали над 430 видеоклипа от началото на месец юни, откогато действа новата мярка за овладяване на пътните нарушения. Най-честите нарушения са преминаване на червен светофар, неспазване на пътни знаци и задължителни посоки,..
От днес в карловската болница спират да приемат жени за раждане, тъй като педиатрите от Детско отделение отказват да консултират новородени с различна степен на недоносеност. Мотивът им е, че са много натоварени. Досега един лекар е поемал всички консултации, след неговото пенсиониране няма желаещ да го замести, дори и след като на..