"В Църквата нищо не става много бързо. Реакция ще има, но тя няма да бъде светкавична, както се очаква от светското общекство. Поначало БПЦ е обвинявана в мудност". Това заяви проф. Матанов.
Той обаче уточни, че вселенският патриарх е признал не Македонската църква, а Охридската архиепископия, което не е едно и също. Като аргумент той посочи, че в противоречие на историческата истина, там смятат, че Охрид е родното място на Юстиниян и затова са му направили статуя в Скопие на трон.
"Охридската архиепископия е създадена като правоприемник на Преславската партриаршия от Василий ІІ, а в устава на БПЦ е посочено, че тя е правоприемник, освен на всички други, и на Охридската архиепископия. Вероятно тук ще се търси и смисъла на това, какъв да бъде нашият отговор на този акт".
Проф. Матанов предупреди, че който не бърза, го изпреварват и припомни, че преди години от БПЦ бе поискано да бъде Църква - Майка. "Тогава бе отказано, под предлог, че се нарушават църковни правила. Само че новите решения винаги са свързани с нарушаване на църковните правила, които възраждат "доброто старо". Защото Църквата не е институция, която се отличава с новаторство".
Решението за признаването обаче вече е взето. На факта трябва да се гледа не толкова като на противовес на БПЦ, а като на заплитане на голямата геополитическа игра между Московската партиаршия, Украинската патриаршия, Македонската патриаршия, Сръбската партиаршия и Българската патриаршия..
"Публична тайна е, че вселенският патриарх играе по американски правила. Моментът за решението едва ли е избран случайно. Независимо че религиозната тема не се намесва толкова пряко, вселенският патриарх очевидно иска с този акт да подкрепи Украинската църква, макар и индиректно".
Проф. Матанов бе категоричен, че България не трябва да вдига ветото на Северна Македония, докато там "плюят върху страната ни".
"Илюзия е, че историята пречи на някого. Тя казва истината и който не се съобразява с нея, е лично негова работа. ЕС и Америка изхождат от някакви геополитически съображения, оказвайки натиск на България за ветото. Аз не се признавам за татарин... това е обидно и те използват това като стара руска алюзия за обида на България. А руснаците не правят разлика между Волжска България и Дунавска България..."
Той бе категоричен, че България трябва да удържи на геополитическия натиск от страна на САЩ и ЕС с архумент, че това се е случвало от тяхна страна и с други държави по различни теми.
Интервюто - звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..