"За нас е важно да знаем, че събитията, които сега се случват през призмата на украинската драма, показват, че геостратегията непрекъснато се опитва или да експлоатира, или да се противопоставя на доста дългосрочни геополитически истини. Геополитическата истина, че в Либия или Афганистан не може да се вкара демокрация и че в Русия не може да се очаква нищо друго, освен такъв тип поведение, кара много световни лидери да правят изводи и да търсят механизми, които са всъщност геостратегически решения". Това заяви политическият анализатор проф. д-р Марин Русев.
По думите му, ние сме на прага на най-голямата геостратегическа промяна след рухването на комунизма в края на 20 век и резултатът е, че някой успя да обедини Украйна и да вкара Швеция и Финландия в руслото на отбранителното, военното мислене и да го изкара от позицията на неутралитет.
Приобщаването на България към Алианса всъщност е десетократно по-дълъг процес, докато ние станем наистина излъчващи сигурност, а не - консуматори на сигурност в НАТО, за разлика от Финландия и Швеция, където нещата винаги са били "с едно наум".
Проф. Русев подчерта, че докато голяма част от българското общество се държи "путиноидно", докато лидерите на страната ни се опитват да правят политики, които поне външно изглеждат антируски, и докато в обществото не се уточни разликата между Путин и Русия, трудностите за страната ще бъдат много големи.
"Виждате, че всякакви решения се подлагат на съмнение сред населението, но и могат да бъдат бламирани вътре сред огледалото на българския електорат - Парламента. Събитията в Украйна показват изключително болна част от българското общество в резултат на дългогодишна целенасочена активност на Русия и нейните служби, да се поставят във финансова, служебна, подмолна обществена зависимост различни хора."
Обществото ни губи целта и по темата за Македония, която е оцеляване на хората, хуманността, националното достойнство. "Как да защитаваш национално достойнство, късайки единия фланг и издигайки другия? Хората са умишлено объркани."
Балансът на силите се променя силно, като се има предвид, че елитна руска армия не може да се справи със страна като Украйна. Вероятно и финландци, и шведи са прави да желаят да се присъединят към НАТО, но от друга страна, трябва внимателно да се прецени, дали това трябва да стане след края на украинската криза. Ако това стане по-рано, може да усили вибрациите на континента и да доведе до непредсказуемо разширяване на конфликта. Много хора твърдят, че НАТО ще победи, но ще победи върху пуста земя...пуста не само в Русия, но и в Европа и в света."
Русия, вместо да си решава проблемите, си увеличава враговете. Ето защо трябва да се разсъждава прагматично и да се търси начин Светът, Украйна, Европа да оцелеят. Натискът на външни центрове на силата сега смила Украйна, но неведнъж сме били свидетели на прераждане на държавности в световната история и вероятно, въпреки кървавите последици в Украйна, тя ще бъде поставено отново на картата на нова Европа с ново разделение с още по-голямо свиване на Русия, подчерта проф. Русев.
Единствената тема, по която не само обществото, но и политиците са доста силно консолидирани днес, е македонската.
"Няма как да се изтрие от световната историография факта, че Василий Втори е наречен "Македоноубиец" или "Българоубиец", няма как да се съгласим, че Самуил е македонският цар. Ако стане, ще е след векове на забрава и сред македонското и сред българското население. Не са малко сега хората в България, които са готови да останат и без ток, и без газ и бензин, но да виждат моралните устои в развитието на Света. Тези хора са понякога неподозирано силни и могат да преобърнат всички сметки. Ако Кирил Петков си мисли, че е добър въжеиграч, ще падне от въжето. А полупасивната роля на България по тази тема е много полезна".
Чуйте повече от звуковия файл:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..