„По принцип при енергиен шок има логика да се помогне на засегнатите от него. Въпросът е, че ние малко прекаляваме с щедростта. Защото в България се дава на всички – и тези, които печелят от енергийната криза получават помощи, и тези, които губят“. Това каза в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ икономическият анализатор от Институт „Отворено общество“ Георги Ангелов.
Според него можеше помощта да се концентира върху тези бизнеси, които страдат от кризата, а не върху тези, които печелят. Той даде за пример оранжерийния бранш и петролния бизнес, където се вдигат цените и на горивата, и на олиото.
„Някои бизнеси си вдигнаха своите цени, а в същото време вземат и компенсации. Можеше да има изискване: който взима компнесации, да не вдига цените" – посочи още експертът. „Явно заради протестите, правителството избра по-лесното, да даде на всички по равно“ – заключи Ангелов.
За превозвачите, той коментира, че бизнесът не би трябвало да има причини да се оплаква много. Но посочи, че би могло да се мисли за компенсации при тези, които обслужват междуселищния транспорт. По думите му е добре да се мисли и за иновативни начини как да се насърчава ползването на обществения превоз.
Георги Ангелов изрази мнение и че най-добре би било да се работи за повишение на доходите, а не за компенсации, включително и за тези, свързани с 25 стотинки на литър при зареждане до 50 литра на бензин и дизел от физическите лица. „Това е най-нормалният начин да расте благосъстоянието“ – посочи той, като подчерта, че има домакинства с различни нужди.
Правилно е да се развиват „нагоре“ и пенсиите, но според него трябва да се отработят детайлите и да се влезе в бюджетната рамка така.
Цялото интервю с Георги Ангелов може да чуете в звукивия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..