„По принцип при енергиен шок има логика да се помогне на засегнатите от него. Въпросът е, че ние малко прекаляваме с щедростта. Защото в България се дава на всички – и тези, които печелят от енергийната криза получават помощи, и тези, които губят“. Това каза в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ икономическият анализатор от Институт „Отворено общество“ Георги Ангелов.
Според него можеше помощта да се концентира върху тези бизнеси, които страдат от кризата, а не върху тези, които печелят. Той даде за пример оранжерийния бранш и петролния бизнес, където се вдигат цените и на горивата, и на олиото.
„Някои бизнеси си вдигнаха своите цени, а в същото време вземат и компенсации. Можеше да има изискване: който взима компнесации, да не вдига цените" – посочи още експертът. „Явно заради протестите, правителството избра по-лесното, да даде на всички по равно“ – заключи Ангелов.
За превозвачите, той коментира, че бизнесът не би трябвало да има причини да се оплаква много. Но посочи, че би могло да се мисли за компенсации при тези, които обслужват междуселищния транспорт. По думите му е добре да се мисли и за иновативни начини как да се насърчава ползването на обществения превоз.
Георги Ангелов изрази мнение и че най-добре би било да се работи за повишение на доходите, а не за компенсации, включително и за тези, свързани с 25 стотинки на литър при зареждане до 50 литра на бензин и дизел от физическите лица. „Това е най-нормалният начин да расте благосъстоянието“ – посочи той, като подчерта, че има домакинства с различни нужди.
Правилно е да се развиват „нагоре“ и пенсиите, но според него трябва да се отработят детайлите и да се влезе в бюджетната рамка така.
Цялото интервю с Георги Ангелов може да чуете в звукивия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..