Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическият музей показва своите "Открития 2021"

С изложбата „Открития 2021” Археологическият музей в Пловдив дава начало на серия събития по случай неговата 140-та годишнина.  Експозиция, която събира в едно артефактите от археологическите разкопки в града и региона в предходната година, се прави за първи път под тепетата, разказа за Радио Пловдив кураторът Екатерина Илиева. 

По думите ѝ, публиката ще може да види важни за науката, но и атрактивни за посетителите артефакти. Сред тях акцент е теракотена статуетка на непозната Богиня с позлатено лице, открита по време на проучванията на Източната порта на древния Филипопол. 

Интересни са  кремъците и керамичните сегменти, откртити по време на археологическите обходи, извършвани от музея почти всяка година, както и цветните мазилки от Небет тепе и Голямата надгробна  могила в Южната индустриална зона на Пловдив, от проучванията на която археолозите тепърва очакват значими находки. 

За първи път посетителите на изложба в Археологическия музей ще получат и безплатен „Речник на непознатите думи”. Дипляната съдържа най-употребяваните термини, чрез които пътешествието в миналото ще носи на изкушените от него и знание. 

За да може повече хора да станат съпричастни на събитието, откриването на експозицията от 10 часа ще е онлайн във Facebook страницата на музея. Тя ще остане в музея до септември, а до края на юни публиката  ще може да разгледа заедно с нея и оригинала на Панагюрското златно съкровище.

Интервю с Екатерина Илиева може да чуете в звуковия файл, а видео гледайте в youtube канала ни, за който ви каним да се абонирате, и тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Пловдив обсъждат съхранението на мозайки от световно значение

Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“.  Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“.  Семинарът е..

публикувано на 12.05.25 в 06:53

В Смолян се открива традицонната изложба преди 24 май

В Смолян се открива традиционната изложба, която художниците представят всяка година преди 24 май -  Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Инициативата е на Художествената галерия - Смолян.  Директорът Иван Пеев разказа, че ще бъдат показани 48 творби на 24 смолянските творци...

публикувано на 12.05.25 в 05:56

Иван Странджев ни напусна преди да навърши 72 години

Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..

публикувано на 10.05.25 в 15:14

„Прослав пее и танцува” за втора поредна година

Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда  съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България.  Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..

обновено на 10.05.25 в 13:18

Пътешествие из Римския Пловдив с Мая Мартинова-Кютова

Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“.  Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми.  Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..

обновено на 10.05.25 в 11:22