С изложбата „Открития 2021” Археологическият музей в Пловдив дава начало на серия събития по случай неговата 140-та годишнина. Експозиция, която събира в едно артефактите от археологическите разкопки в града и региона в предходната година, се прави за първи път под тепетата, разказа за Радио Пловдив кураторът Екатерина Илиева.
По думите ѝ, публиката ще може да види важни за науката, но и атрактивни за посетителите артефакти. Сред тях акцент е теракотена статуетка на непозната Богиня с позлатено лице, открита по време на проучванията на Източната порта на древния Филипопол.
Интересни са кремъците и керамичните сегменти, откртити по време на археологическите обходи, извършвани от музея почти всяка година, както и цветните мазилки от Небет тепе и Голямата надгробна могила в Южната индустриална зона на Пловдив, от проучванията на която археолозите тепърва очакват значими находки.
За първи път посетителите на изложба в Археологическия музей ще получат и безплатен „Речник на непознатите думи”. Дипляната съдържа най-употребяваните термини, чрез които пътешествието в миналото ще носи на изкушените от него и знание.
За да може повече хора да станат съпричастни на събитието, откриването на експозицията от 10 часа ще е онлайн във Facebook страницата на музея. Тя ще остане в музея до септември, а до края на юни публиката ще може да разгледа заедно с нея и оригинала на Панагюрското златно съкровище.
Интервю с Екатерина Илиева може да чуете в звуковия файл, а видео гледайте в youtube канала ни, за който ви каним да се абонирате, и тук:стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..
Режисьорите Стоян Радев и Александър Морфов ще поставят своите премиерни спектакли за новия театрален сезон на пловдивска сцена. Това разкри директорът на Драматичен театър в Пловдив Сюзанна Арутюнян на старта на сезон 2025. Представлението на Александър Морфов е ще бъде черешката на тортата и затова е оставено за края на сезона...
На 7 януари БПЦ отбелязва деня на Св. Йоан Кръстител, който е най-почитаният от християнската църква светец след майката на Исус Дева Мария. Той предрича идването на Исус Христос като пратеник на Бога и му дава Свето кръщение в река Йордан. Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с пречистващата сила на водата,..
На Богоявление във "Вход свободен" говорихме с любимата на поколения българи певица Йорданка Христова. Сърдечна, сияйна, земна и пълна с настроение както винаги, фаворитката на публиката беше на обичайната си висота. Разказа с усмивка, че на Йордановден е както винаги дежурна"телефонистка" и сутринта преди всички я е зарадвала певицата Нели..
2, Тронът на Коперник и Елесар или вестоносецът на истарите Изток-Запад, 2022 Рубрика „Избира Преге“ Пловдивското литературно поле през 2024 г.: Програми на Община Пловдив; Дружество на писателите. (продължава в следващото издание на предаването) Рубрика „Синьото цвете“: Стоян Михайловски. Световната книга.