Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенсиите ще се увеличат с 10%, а не с 20%

| обновено на 20.05.22 в 17:09

Реалното увеличение на пенсиите от 1 юли ще бъде 10%. Това обясни Иван Нейков, бивш социален министър и директор на Балканския институт по труда и социалната политика във връзка с антикризисните мерки на правителството.

„Така както бяха представени корекциите на пенсиите има риск да се създадат свръхочаквания, защото като чуеш 20% увеличение човек почва да смята 500 по 20%, т.е. ще взема 600 лв. Това обаче не е точно така.

Истинските данни са следните – това, което до сега беше временно част от пенсията ковид добавката (60 лв.) – сега  става част от пенсията, така че тези 60 лв. хората и досега ги получаваха няколко месеца, ще продължат да ги получават.

Всъщност новите пари, ако така мога да ги нарека, които хората ще получат са парите над този нов размер,т.е. пенсия плюс ковид добавки, която прави новата пенсия. Върху нея ще има увеличение, което средно ще бъде някъде около 10% .

По-коректно е да се каже на хората, че пенсията юли месец, ако я сравнят с тази от юни ще видят една разлика от около 10%“, коментира Нейков.

Той добави, че правителството продължава да върви по пътя на предшествениците си – да пипа пенсионния механизъм и да го ерозира. По думите му непрекъснато се разкъсва връзката между приноса на човека и резултата от този принос, т.е. пенсията.

„С това увеличение минимална пенсия ще стане 467 лв., което значи, че ще е с близо 100 лв. повече. Все още няма точни оценки, но около 60% от пенсионерите в България ще получават една и съща пенсия – минимална. Това е резултат от пипането на модела, в който имащия най-малкия принос и аз, който работя 20-25 г.,  взимаме едни и същи пенсии. Това удря в доверието на осигурителната система“, каза Нейков.

Спорен него същия подход следва и отстъпката от 0,25 ст. за литър гориво. Иван Нейков обясни, че този който има по-големи възможности ще получи и повече.

„А какво да прави човека, който няма кола, не може да си го позволи всичко това“, заяви Нейков. Той подчерта още, че на преди новия енергиен сезон трябва да се помисли за нов подход при програмите за енергийно подпомагане - или да ги разширим за повече хора, или да увеличим размера.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54