Да бъде възстановен паметник на благодетеля на Пловдив Димитър Кудоглу предлага кметът Здравко Димитров на Общинския съвет. Паметникът на Кудоглу е бил в Цар-Симеоновата градина. През тази година се навършват 160 години от рождението на Кудоглу, обявен за почетен гражданин на Пловдив през 1927 година.
През 1927 година Кудоглу създава в Пловдив здравно заведение от диспансерен тип /бившата Белодробна болница/, в което бедните да се лекуват безплатно от туберкулоза, детски и венерически болести. Затова той привлича най- добрите лекари в страната, купува една от най- престижните сгради в Пловдив на сегашния пл. "Централен" и осигурява оборудването на Дома на благотворителностт и народното здраве , който носи неговото име. До 1944-та година дарението му възлиза на 41 милиона лева и остава най- голямото в българското здравеопазване. Кудоглу дарява на Пловдив и два тютюневи склада.
След 44-та година делото му е осъдено на забрава, фондацията и създаденото от него здравно заведение са закрити, а бюст паметникът му в градината демонтиран.
През 2010 година Общинският съвет взе решение за поставянето на бюст – паметник на дарителя, но проектът на скулптура Николай Савов бе отхвърлен от МК.
Новата кампания за поставяне на паметен знак на Димитър Кудоглу е на неговите наследници и на общината. Възстановяването на бюст – паметника няма да бъде на мястото, където е бил поставен, защото през годините там е бил паметникът на Петър Ченгелов, а в момента там е фигурата на патриарх Кирил.
Предложението е той да бъде поставен в Югоизточния край на градината, като наследниците на Димитър Кудоглу ще финансират изготвянето на проекта, както и възстановяването му.
Предложението ще се гласува на сесията на Общинския съвет в четвъртък.Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..