Да бъде възстановен паметник на благодетеля на Пловдив Димитър Кудоглу предлага кметът Здравко Димитров на Общинския съвет. Паметникът на Кудоглу е бил в Цар-Симеоновата градина. През тази година се навършват 160 години от рождението на Кудоглу, обявен за почетен гражданин на Пловдив през 1927 година.
През 1927 година Кудоглу създава в Пловдив здравно заведение от диспансерен тип /бившата Белодробна болница/, в което бедните да се лекуват безплатно от туберкулоза, детски и венерически болести. Затова той привлича най- добрите лекари в страната, купува една от най- престижните сгради в Пловдив на сегашния пл. "Централен" и осигурява оборудването на Дома на благотворителностт и народното здраве , който носи неговото име. До 1944-та година дарението му възлиза на 41 милиона лева и остава най- голямото в българското здравеопазване. Кудоглу дарява на Пловдив и два тютюневи склада.
След 44-та година делото му е осъдено на забрава, фондацията и създаденото от него здравно заведение са закрити, а бюст паметникът му в градината демонтиран.
През 2010 година Общинският съвет взе решение за поставянето на бюст – паметник на дарителя, но проектът на скулптура Николай Савов бе отхвърлен от МК.
Новата кампания за поставяне на паметен знак на Димитър Кудоглу е на неговите наследници и на общината. Възстановяването на бюст – паметника няма да бъде на мястото, където е бил поставен, защото през годините там е бил паметникът на Петър Ченгелов, а в момента там е фигурата на патриарх Кирил.
Предложението е той да бъде поставен в Югоизточния край на градината, като наследниците на Димитър Кудоглу ще финансират изготвянето на проекта, както и възстановяването му.
Предложението ще се гласува на сесията на Общинския съвет в четвъртък.В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..