Върви, народе възродени - като молитва, изпитание и кръст, който всеки българин носи на 24 май.
Защото Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност вгражда в гените ни усещането за съдбовност, свобода и дълг, без давност във времето и зависимости от политическата конюнктура.
Защото дългът свещен да пазим завещаното от дедите ни в националната култура и слово е онази неизмерима с нищо мощ, която може да ни направи много по-единни и много по-силни днес с разум и мъдри действия, заради обществото ни и заради нашите наследници.
В програма "Точно днес" от 7.00 до 10 ч. ще чуете: младите хора на България, представители на ПУ "Паисий Хилендарски" и ФЕГ "Антоан Дьо Сент Екзюпери", участници в дискусията, проведена в радио Пловдив на тема "Защита и развитие на европейската демокрация". Те са обединени около тезата, че водещ приоритет в постигането на тази европейска ценност е образованието, което трябва да провокира чувствителност към европейските теми и активно гражданско общество.
А след това чуйте - проф. д-р Любка Липчева за работата на ръководения от нея екип, създал Атлас "Живописна България" с литературни маршрути. Той е многоезичен, а в изготвянето му участват 10 водещи европейски университета. Как чуждестранните българисти приемат знакови български автори и творби и какъв е разказът им за тях, осъществен по пътя на творческото пътешествие, и буквално, из националната литературна съкровищница.
Писателката Неда Антонова, за която словото е медиатор за контакт със световете и хората.
С носителката на награда "Пловдив" за художествен превод Здравка Петрова - разговор за великата сила на буквите и мисията на преводачите за "магичното преминаване" през мъдростта на нациите, отразена в книгите.
С доц. Владислав Миланов - преподавател в СУ "Климент Охридски" - разговор за акустиката на българската говорима и писмена реч. Знаците на промяната в навъсено време и поуките, които трябва да понесем.
Разказът на Екатерина Костова за първата награда на екип от Хуманитарната гимназия "Св.св. Кирил и Методий" в Пловдив, спечелена в националното историческо състезание на Министерството на образованието и науката "Места и памет" поставя фокус върху проекта "Шоколадовото сърце на Пловдив" по темата "Икономическия живот на българските евреи преди и след Закона за защита на нацията" с ръководител учителката по история Ралица Димитрова.
От мястото на събитието - празничното шествие по случай 24 май от площад "11 май" до площад "Стефан Стамболов" - репортажът е на Елена Крушкова.
В "Добро утро, ден" и във вторник - гостува Милка Толедова - диригент на Хора на пловдивските момчета.
Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната Но преди това цените на стоките и услугите задължително трябва да бъдат..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
На 8 юли Българската православната църква отбелязва деня на Св. Прокопий, който се смята за покровител и закрилник на пчелите и пчеларите. В тази връзка говорим за пчеларството с човек посветил живота си на пчелите повече от 30 години. Николай Гайдов, очаквайте минути след 13:30. По традиция говорим и "За животните с любов". Този път наши гости са..
Очаква се да запомним тази дата, дори за историята. На 8 юли ф инансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент ще гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България..
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..