Държавите, които обявяват триседмична карантина, са тези, в които има описани случаи на маймунска шарка. Все пак говорим за не повече от 150 случая. Притеснителното е, че за период от 10 дни тези случаи възникнаха в много голям спектър от 15 държави.
Тоза заяви пред Радио Пловдив д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн.
Той подчерта, че самото заболяване маймунска шарка не е толкова заразно, колкото COVID-19 или обикновената шарка морбили. Според него, обществото реагира малко по - чувствително.
Маймунската шарка е разновидност на едрата шарка. Това е неприятно заболяване със смъртност до 5% в този вариант.
Не мисля, че има опаснст от пандемия на този етап, прекалено малко са случаите, коментира д-р Илиев.
Той посочи, че случаите до голяма степен се свързват с мъже, които са имали сексуален контакт с други мъже. По думите на лекаря, има т. нар. „изплъзване" на случаи. Това са случаи, които много бързо ще бъдат проконтролирани.
Има два варианта на маймунската шарка - единият е централноафрикански, който е малко по - опасен, но тука не става дума за него. Западноафриканският е по - лек вариант.
Мистериозният хепатит сред децата
Д-р Аспарух Илиев обърна внимание, че този хепатит възниква в кратък период от време по един много нетипичен начин сред много деца. Протичането на заболяването е много тежко - около 10% от децата с този проблем са имали нужда от чернодробна транспрантация.
При около половината от децата се наблюдава една разновидност на аденовирус, заяви лекарят.
Засега няма категорично становище за какво става дума. Остава една загадка.
Като цяло може би е свързан с някои неизвестни фактори от околната среда, коментира д-р Илиев.
Отиде ли си Ковид-19
Типично за сезона Ковид-19 е намалял в цял свят. В повечето западни държави има добро ваксинационно покритие.
Не би трябвало да има прпоблеми и през есента и зимата в западните държави.
В България е по - различно, заради малкото ваксинирани хора.
Интервюто на Елена Крушкова с д-р Аспарух Илиев е в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..