Държавите, които обявяват триседмична карантина, са тези, в които има описани случаи на маймунска шарка. Все пак говорим за не повече от 150 случая. Притеснителното е, че за период от 10 дни тези случаи възникнаха в много голям спектър от 15 държави.
Тоза заяви пред Радио Пловдив д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн.
Той подчерта, че самото заболяване маймунска шарка не е толкова заразно, колкото COVID-19 или обикновената шарка морбили. Според него, обществото реагира малко по - чувствително.
Маймунската шарка е разновидност на едрата шарка. Това е неприятно заболяване със смъртност до 5% в този вариант.
Не мисля, че има опаснст от пандемия на този етап, прекалено малко са случаите, коментира д-р Илиев.
Той посочи, че случаите до голяма степен се свързват с мъже, които са имали сексуален контакт с други мъже. По думите на лекаря, има т. нар. „изплъзване" на случаи. Това са случаи, които много бързо ще бъдат проконтролирани.
Има два варианта на маймунската шарка - единият е централноафрикански, който е малко по - опасен, но тука не става дума за него. Западноафриканският е по - лек вариант.
Мистериозният хепатит сред децата
Д-р Аспарух Илиев обърна внимание, че този хепатит възниква в кратък период от време по един много нетипичен начин сред много деца. Протичането на заболяването е много тежко - около 10% от децата с този проблем са имали нужда от чернодробна транспрантация.
При около половината от децата се наблюдава една разновидност на аденовирус, заяви лекарят.
Засега няма категорично становище за какво става дума. Остава една загадка.
Като цяло може би е свързан с някои неизвестни фактори от околната среда, коментира д-р Илиев.
Отиде ли си Ковид-19
Типично за сезона Ковид-19 е намалял в цял свят. В повечето западни държави има добро ваксинационно покритие.
Не би трябвало да има прпоблеми и през есента и зимата в западните държави.
В България е по - различно, заради малкото ваксинирани хора.
Интервюто на Елена Крушкова с д-р Аспарух Илиев е в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...