Безспорно антикризисните мерки на правителството са полезни. Всяка стотинка помощ и отстъпка са полезни за всяко домакинство. Но големият въпрос е дали те биха повлияли на инфлацията, която трайно се настанява у нас.
Това кометнира пред Радио Пловдив Богомил Николов от "Активни потребители".
Той припомни, че българите сме виждали и по - лошо, имаме горчив опит с много по - голяма инфлация.
Мерките няма да спрат инфлацията, убеден е Николов. По думите му, трябва да се търси много по - трайно решение за потискане на това нарастване на цените.
Диференцираното ДДС
По повод 0% ДДС на хляба Богомил Николов припомни, че самите производители са заявили, че трябва да сме благодарни, че няма да вдигат цената на хляба, камо ли да я намалят.
Това го видяхме преди време и с ресторантите. За съжаление една идея, която имаше широка подкрепа, се провали с гръм и трясък, каза представителят на „Активни потребители".
Намаляването на ДДС се явява средство за субсидиране на даден бизнес, а не за подпомагане на крайните потребители, коментира Николов.
Всички по веригата на ДДС са нещо като счетодовители, които само начисляват, а крайният потребител плаща, обобщи той.
Появява се и много лош ефект - много бизнеси започнаха да претендират за същото. И това няма да има край, прогнозира Богомил Николов.
Когато говорим за подпомагане на гражданите и на домакинствата, приоритетът трябва да бъде тяхната нужда. А това може да стане по линя на социалното подпомагане.
Цените не могат да се променят с промени на ДДС, заяви Николов.
Има ли спекула?
Там, където има регулирани цени, нещата са относително стабилни. Там, където има свободен пазар, може да има инфлация и подобни явления, посочи Николов.
Спекула като термин в свободната икономика не съществува.
Има картели, различни съгласувани практики, които увреждат конкуренцията. Там трябва да е насочено вниманието и то най - вече по веригата на снабдяването, не в крайните магазини. Защото причините за инфлацията не са в морала на търговците в супермаркета. Те са от веригите на доставки, най - вече горивата са факторът.
Там трябва да се търси решението. Това вече е държавната политика.
Глобални ефекти не могат да се минимизират с локални средства, убеден е Богомил Николов.
Той изрази надежда, че тези външни фактори ще отслабнат.
Националните и локалните мерки трябва да бъдат фокусирани върху покупателната способност на хората с най - ниски доходи. Така най - малко ще усетим негативните ефекти.
Интервюто на Елена Крушкова с Богомил Николов е в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...