Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърното в България в момента е в търговците, не в производителите

Няма опасност от продоволствена криза

Людмил Работов: Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Людмил Работов

Дъждовете със стопанско значение, които очакваме, пряко ще засегнат добивите и от тях ще зависи качеството на реколтата. Нейното прибиране ще започне в близките дни през юни. 

В Пловдивския регион и като цяло в Южна България липсата на дъжд осезаемо се усеща. Културите започват да страдат и има места, където вече са засегнати ечемичените посеви. Оттук-нататък ще тръгнат и рапицата, пшеницата, слънчагледът, които също се мъчат от липсата на дъжд. А без поливане царевицата е обречена на гибел.

Това заяви пред Радио Пловдив Людмил Работов, заместник – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на пловдивската им структура.

Зърнената реколта 

От бранша се надяват да достигнат нивата на добивите от миналата година. Това обаче ще стане, ако се изпълни прогнозата за очаквани валежи.

Ако паднат дъждове от порядъка на 10 - 15 - 20 л/кв.м., ще успеем да догоним нивата на миналогодишната реколта, заяви Работов.

Цените на зърното 

На цените не можем да влияем, обясни зърнопроизводителят. По думите му, по - голямата част от произвежданата продукция - пшеница, рапица, ечемик, царевица - са борсови стоки. 

Нямам как да кажа какви ще са цените. Предполагам, че цените на световните борси донякъде ще се запазят и така ще избегнем покачването на себестойността на продукцията като цяло, каза Роботов.

Той припомни, че четири - пет пъти са се увеличили цените на торовете, два пъти са се вдигнали цените на горивата, а рентите ще се увеличат поне два пъти заради цената на пшеницата.

Няма опасност от продоволствена криза 

Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. 

Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Така че, не би трябвало България като цяло да зависи от международния дефицит на пшеница.

Всички преработватели имат достатъчно складови бази и достатъчно навреме участват в изкупуването на пшеницата. 

В Южна България почти няма складове, а големите преработватели изкупуват продукцията по време на жътва, съхраняват я и договарят цени. 

Така се осигурява продоволствието за бъдещите периоди за произдовдството на брашно и хляб, обясни Людмил Работов. 

Той припомни, че още от месец март започна кампания за осигуряване на продоволствената сигурност на държавата, но до  момента още нищо не е направено. 

Тогава търгнаха и смешни публикации в медиите, че едва ли не България ще остане без жито.

Напротив, жито в складовете на производителите почти няма. С тая кампания, която държавата обяви, че ще изкупува зърно, масово търговците успяха да го изкупят преди държавата.

Реално сега зърното, което е останало в България е в търговците, не е в производителите.

Цената на хляба

Всяка изкуствена интервенция на стоки и пазари неминуемо ще увеличи цените, категоричен е зърнопроизводителят. 

Търговците на зърно могат да осигурят нужните количества за държавния резерв, смята Людмил Работов. 

Според него, държавата трябва да изкупува зърното на борсови цени, иначе няма логика - фермерите не могат да продават под себестойност, тъй като ще фалират.

Помощ ще е, ако държавата осигури по - поносими цени на торовете, посочи пловдивският зърнопроизводител.

Интервюто на Неда Велкова с Людмил Работов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16