Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зърното в България в момента е в търговците, не в производителите

Няма опасност от продоволствена криза

Людмил Работов: Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Людмил Работов

Дъждовете със стопанско значение, които очакваме, пряко ще засегнат добивите и от тях ще зависи качеството на реколтата. Нейното прибиране ще започне в близките дни през юни. 

В Пловдивския регион и като цяло в Южна България липсата на дъжд осезаемо се усеща. Културите започват да страдат и има места, където вече са засегнати ечемичените посеви. Оттук-нататък ще тръгнат и рапицата, пшеницата, слънчагледът, които също се мъчат от липсата на дъжд. А без поливане царевицата е обречена на гибел.

Това заяви пред Радио Пловдив Людмил Работов, заместник – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на пловдивската им структура.

Зърнената реколта 

От бранша се надяват да достигнат нивата на добивите от миналата година. Това обаче ще стане, ако се изпълни прогнозата за очаквани валежи.

Ако паднат дъждове от порядъка на 10 - 15 - 20 л/кв.м., ще успеем да догоним нивата на миналогодишната реколта, заяви Работов.

Цените на зърното 

На цените не можем да влияем, обясни зърнопроизводителят. По думите му, по - голямата част от произвежданата продукция - пшеница, рапица, ечемик, царевица - са борсови стоки. 

Нямам как да кажа какви ще са цените. Предполагам, че цените на световните борси донякъде ще се запазят и така ще избегнем покачването на себестойността на продукцията като цяло, каза Роботов.

Той припомни, че четири - пет пъти са се увеличили цените на торовете, два пъти са се вдигнали цените на горивата, а рентите ще се увеличат поне два пъти заради цената на пшеницата.

Няма опасност от продоволствена криза 

Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. 

Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Така че, не би трябвало България като цяло да зависи от международния дефицит на пшеница.

Всички преработватели имат достатъчно складови бази и достатъчно навреме участват в изкупуването на пшеницата. 

В Южна България почти няма складове, а големите преработватели изкупуват продукцията по време на жътва, съхраняват я и договарят цени. 

Така се осигурява продоволствието за бъдещите периоди за произдовдството на брашно и хляб, обясни Людмил Работов. 

Той припомни, че още от месец март започна кампания за осигуряване на продоволствената сигурност на държавата, но до  момента още нищо не е направено. 

Тогава търгнаха и смешни публикации в медиите, че едва ли не България ще остане без жито.

Напротив, жито в складовете на производителите почти няма. С тая кампания, която държавата обяви, че ще изкупува зърно, масово търговците успяха да го изкупят преди държавата.

Реално сега зърното, което е останало в България е в търговците, не е в производителите.

Цената на хляба

Всяка изкуствена интервенция на стоки и пазари неминуемо ще увеличи цените, категоричен е зърнопроизводителят. 

Търговците на зърно могат да осигурят нужните количества за държавния резерв, смята Людмил Работов. 

Според него, държавата трябва да изкупува зърното на борсови цени, иначе няма логика - фермерите не могат да продават под себестойност, тъй като ще фалират.

Помощ ще е, ако държавата осигури по - поносими цени на торовете, посочи пловдивският зърнопроизводител.

Интервюто на Неда Велкова с Людмил Работов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42