В програма "Точно днес" говорим за антикризисните мерки - между добрите намерения и реалността, и преди Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник - коментар на икономическия съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
По повод на подготвения пакет мерки към социално слабите тя отбеляза, че е много важно какво ще е количеството на тока, което да бъде със защитена цена. Григорова допълни, че вече имаме опит в подобна ситуация от 2016 година, когато се предвиждаше първите 150 киловата на всяко домакинство да бъдат с по-ниска от пазарната цена. "Тогава средното потребление бе 300 киловата, и тази мярка реално не защитава по-бедните енергийно семейства", поясни експертът. По думите й домакинствата скоро ще усетят същите удари както и при фирмите в средата на 2021 година, благодарение на либерализацията на енергетика, към която вървим.
"Европейският съюз залага над този тип политика и ние сме се ангажирали да я проведем", поясни Григорова. Според нея анонсираното подпомагане на енергийно бедни семейства е чудесно, но то е предвестник на нещо много по-лошо.
По повод на пакета мерки от правителството на Кирил Петков: "Опасявам се, че твърде оптимистичен е погледът на нашия премиер, безспорно има полезни мерки, които трябва да се въведат. Най-безспорната мярка е увеличаването на данъчните облекчения за деца. Това всъщност ще са 50 лева на месец, като анонсирано е тези средства ще се ползват на всеки три месеца. Голяма част от работещите родители нямат възможност да получават детски надбавки."
Григорова каза, че 4 милиарда лева ще бъдат дадени за компенсации и подкрепа на домакинства и бизнес, но няма да има достатъчно средства за ключови обществени услуги като образование, здравеопазване, социални услуги и др.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..