Модерен градски транспорт и управление на транспортната свързаност са темите, по които община Пловдив ще си сътрудничи с чешкия град Бърно.
Това стана ясно по време на среща на кмета Здравко Димитров с представители на Чешката република, които са на посещение в града по покана на Международен панаир Пловдив.
„Идеята за възобновени връзки между нашите градове и най-вече в сферата на транспорта ще е от голяма полза за нас, особено сега след като създадохме общинското дружество „Екобус“, каза кметът Здравко Димитров.
Има готовност след стартиране на новите оперативни програми да започнат процедури по закупуване на нови и модерни транспортни средства – обяви от своя страна замесник-кметът Тодор Чонов. По думите му, в синхрон с политиката на общината за екологично и улеснено градско придвижване в момента се водят преговори и с компания за споделени велосипеди.
Градският транспорт в Бърно е оценен като втори най-добър и комфортен след този в Лондон, макар че това е доста висок разход за общината – коментира заместник-кметът на чешкия град Петър Хладик и постави темата като водеща във взаимоотношенията с Пловдив в близко бъдеще.
Чешката страна проявява интерес за сътрудничество с с Пловдив и по приоритетите на Зелената сделка и по-конкретно в управление на отпадъците.
От юли тази година Чехия поема ротационното председателство на Съвета на ЕС. Пловдив ще е домакин и на различни прояви, свързани с програмата на председателството.
Полицаи от Пловдив преследваха софийски автомобил по време на акция срещу разпространението на фентанил, съобщиха от МВР. Акцията е проведена след получаването на оперативна информация за разпространяване и трафик на 300 грама фентанил. Около 14.15 часа полицейски екип на Шесто РУ е подал сигнал за спиране на лек автомобил, но шофьорът не се е..
Общинският съвет единодушно реши да дари 10 000 евро от бюджета на Пловдив, с които финансово да се подпомогне дейността на Български културен клуб „Една роза“ в Битоля, Република Северна Македония. Общинските съветници от ППГОС „Съединени за Пловдив“, които са вносители на предложението бяха заложили първоначално сума от 5000 евро като..
С до 140%, се увеличават таксите за издаване на строителните разрешения в Пловдив. Предложението на заместник-кмета Хакъ Сакъбов за изменение на Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив беше подкрепено от 40 съветници, осем се въздържаха. С днешното решение за разглеждане, одобряване и..
След бурни дебати, които продължиха близо 2 часа, Общинският съвет не прие предложението за създаването на фонд „Благоустрояване“, в който трябваше да постъпят 60% от средствата от всички такси за строителни разрешения. Парите трябваше да се предоставят на районните кметства за реализиране на инфраструктурни проекти. За предложението гласуваха..
Българската агенция по безопасност на храните прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарката по дребните преживни животни. Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ се въвежда забрана за изкупуване на сурово овче и козе мляко от територията на област Пловдив. За да бъдат подпомогнати засегнатите..