Днес е последният ден, в който украински бежанци, настанени в хотелски бази, трябва да напуснат по решение на българските власти.
Още преди 4-5 дни част от настанените при нас украинци започнаха да напускат, разказа пред Радио Пловдив Диди Камарева, мениджър на частен пловдивски хотел. Там са били настанени около 110 души, 95 % от които майки с деца.
„Сутринта при нас бяха 70 души, следобед вече са около 50. От тях 8 души отидоха в Белодробна болница, някои излязоха на квартири, някои заминаха на морето при приятели в частни домове. Много вече са на квартира, а около 10 души се върнаха в Украйна“, допълни Диди Камарева.
В хотела са останали 2 семейства украинци. „В едната стая остават за 3 дни, като ще си я платят, после напускат. В другата ще останат 10-тина дни. И двете семейства са си намерили работа и чакат да ги устроят, за да излязат на квартира, обясни тя.
Диди Камарева разказа, че в началото всички украинци са били много изтормозени и изплашени, но после се поускокоили. „Бягат от война. Не сме имали никакви проблеми с тях“, подчерта мениджърката.
Тя допълни, че днес са получили парите от държавата за втория отчетен период за април, а през предходния месец – и за февруари и март. По новата програма на правителството за настаняване на украински бежанци обаче хотелът няма да участва.
Нина и Александра са от Киев, повече от 2 месеца живеят в хотела заедно със синовете си - на 4 и на 3 години. Те заминават заедно утре за детски лагер в Китен.
"Много сме благодарни на всички българи, че се грижеха за нас толкова време. В Украйна все още не е безопасно. Мислихме да останем в Пловдив, но не можахме да намерим квартира", разказват те.
Людмила Роменская е решила да се върне в Украйна заедно с дъщеря си и 4-годишната си внучка. Тя е от Донецка област, там е оставила съпруг, баща, брат, племенници. "Те защитават Украйна, Русия бомбардира домовете ни", казва 50-годишната жена.
Не се страхува, защото ще останат в Западна Украйна на квартира. Нямат близки там. Засега къщата им е цяла, но не могат да се върнат там.
"Чудесно се чувствахме тук, в Пловдив. Имате прекрасен град - зелен, туристически, с исторически паметници, с културни забележителности. Пазете го!", каза Людмила.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..