Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският народ няма основания за родов нихилизъм

"Да застанеш пред паметника на този велик българин и да кажеш нещо за него и делото му, е страшна отговорност. Но е и смирение пред силата на тези хора, пред героизма им, и пред тяхното величие. Вълнувам се!", заяви Кръстю Кръстев. - директор на Драматичен театър Пловдив и носител на Специалната награда „Пловдив” за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата за 2021 година, преди да произнесе слово  пред паметника на Христо Ботев. 

По думите му, за Христо Ботев всичко е вече казано. 

"За всеки един обаче са различни понятията, които великият поет рисува и дава. Това е много лично нещо, защото следвайки фактите, човек започва да си задава и въпроси. А нашият народ е известен с това, че ние сме крайни. Обичаме силно и мразим. Известен е с крайностите, в които понякога изпада, но аз го обичам такъв, какъвто е. Ние просто трябва да го разбираме".

Кръстев подчерта, че  всеки е минал в различен етап от живота си през разбирането на Ботев.

 "Понятията са едни и същи като думи, но чувствата, които преминават през душата на човек, са различни, защото той се намира през различен етап от живота си в различно време. Това е хубаво, че с отминаващото време се усъвършенстваме, усъвършенстват се сетивата ни, познанието ни за света, чувствата ни стават по-богати. Въпросът е обаче да се опитваме да го разберем. Това е трудно, понякога изпадаме в крайности, но като се опитваме да разберем и търсим смисъла на тази саможертва на героите, съпоставяйки я с времето, в което живеем, това е важното. А докъде ще стигнем, не знае никой".

Кръстев заяви още, че българският народ  излъчва родов нихилизъм, но такова нещо не трябва да има, защото  България върви напред, хората се усъвършенстват. 

"А какви герои са ни нужни? Задавам си въпрос не са ли ни нужни строители, които да градят над онова, което е останало през вековете? Ние сме една от най-старите държави на 1300 и повече години, живеем на места, където са се случили всички цивилизационни процеси. Ние носим особен дух на това място, това го усещам и съм щастлив, че съм наследник и нося частица в себе си от тези страхотни промени, които са се оказали основен градеж в цивилизационното развитие на човечеството. С това трябва да бъдат горди българите. Неслучайно Европа е сложила това Ботево гениално четиристишие на стената на един велик музей. То е останало, човечеството го е забелязало и затова нека се гордеем с нашите герои, без да извършваме геройства всеки ден."

Кръстев призова за още  за повече спокойствие, разум и страст съвременииците си.

Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41

Градушкарите от 20 години са недофинансирани

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология.  Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите. Валентина Васильонова , председател на..

публикувано на 15.04.25 в 11:06

Бюрокрация, безхаберие и "калинки" управляваха транспорта

Много години продължиха некомпетентността, безхаберието и съмнителното разходване на средства и като резултат от всичко това стигнахме до загубата на човешки животи на пътя, каза в предаването "Точно днес" Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. В момента има силен обществения натиск, а може..

публикувано на 15.04.25 в 10:17