"Абсолютно ненужна и излишна заигравка с политическата култура и грамотност на българите" нарече идеята за референдум по темата за старта на преговорния процес за присъединяване на република Северна Македония в ЕС политологът Любомир Стефанов.
"Все едно е да правим референдум за еврото или да развиваме ядрена енергия за ядрена централа, сякаш такава може да се развива с фотоволтаик.".
По думите му, президентът Румен Радев е единствено прав в твърдението си, че българският народ е много травматично и емоционално обвързан с темата Северна Македония. "Затова според мен, на него не трябва да се дава възможност да се произнася по нея, защото тук става въпрос за държавническо и политическо решение, а не - за историческо".
Ако има някакъв скрит проект за компромис в спора, то би било добре тези, които го изготвят, да го представят "на час по лъжичка", заради чувствителността на хората по темата и тежестта на на общественото мнение. "Надявам се обаче да няма никакви тайни договорки, навяващи на прословутите ни рефлекси за задкулисието в България, а че всичко се случва легално, почтено, по модела на благоприличие - на срам от съселянина и страх от Бога, в тази координатнан система".
Според Стефанов, българските политици имат неприятния навик "да се изхвърлят" по международни форуми и да поемат ангажимент, които се чудят как да изпълняват. "Оказва се, че изушението от това да предложиш иновационен начин "за случване на нещата", надделява над здравомислието. Още повече, че премиерът Кирил Петков има. бизнес отношение към властта, т.е. нещата трябва да се случват бързо, лесно и ясно - има линия, сметката излиза или не излиза, респективно, правим го или не го правим. Емоцията в случая изключва подобен тип решения".
Стефанов бе категоричен, че не съществува вероятност поканата към Украйна за старт на преговорния процес за присъединяване към ЕС да изпревари поканата за РСМ, тъй като такава покана се отправя от целия ЕС, на който България е член и трябва да участва в решението. Той обаче допусна, че все пак е възможно подобен наратив да е повдигнат и разказът за това да бъде "вложен" острани, като допълнително влияеща проментлива, за да може България да погледне глобалнн на картината.
"Истината е, че и ние сме длъжни на нашата съседка РСМ, за защото 30 години проспахме възможността за реално комуникация.
Трябва да се научим да си говорим, а не - да си крещим. Не успеем ли да напълним със съдържание аргументите си, оставаме на позицията на този заразен и уродлив псевдопатриотизъм и национализъм, който доста смело броди из Европа".
Цялото интервю - звуковия файл:
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..