Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуализацията на бюджета е направена набързо

Снимка: БГНЕС

„Какво да се мисли за бюджет, за който в рамките на пет часа човек трябва да си даде становището за него? И след това да мине през МС, а после и в Народното събрание. Такова нещо отдавна не се е случвало и няма как да бъде квалифицирано по друг начин, освен като несериозно. Отношението към самата процедура, към нещата, не показва сериозно отношение“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Любомир Дацов, финансист и бивш заместник-министър на финансите по повод проекта за актуализация на държавния бюджет, който беше обявен тази сутрин.

Дацов е категоричен, че както и бюджет 2022, така и актуализацията сега, са направени набързо. Причината е, че проекто-актуализацията няма нищо общо с твърденията от преди шест месеца, когато се твърдеше, че тя ще е съобразена с политики и реформи.

„Този бюджет, който в момента се внася като актуализация, няма нищо общо с това, което преди половин година беше заявено. Там беше заявено, че бюджета ще бъде променен, за да отговори на политиките и реформите в правителствената програма. В този бюджет няма нищо такова, няма никаква реформа или подкрепа за някаква съществена реформа. Финансират се количествени мерки, които адресират по-скоро популизъм, отколкото нещо, което да е належащо в момента. Ако погледнете, освен няколко дребни неща, единствената сериозна мярка е промяна на нивото на пенсиите. Това е важно за пенсионерите, но от гледна точка на бюджета, това е проблем и поставя под риск много от системите, които работят“, обясни Дацов.

Финансистът допълни, че така няма да се бори криза, която я няма. Той смята, че засега има само висока инфлация, която не е задължително да предизвика криза.

„Ако продължаваме да поддържаме тази висока инфлация, тя може да доведе до намаление на потреблението. Това, което се прави с тази актуализация, запазвайки нивото на дефицита и отделяйки допълнителни пари за потребление, се провокира цените да останат на високо равнище“, обясни Любомир Дацов.

По думите му антиинфлационните мерки са различен тип и не са толкова популярни. Според Дацов е притеснително, че увеличението с 2 милиарда на разходната част, ще се финансира не с данъци, а с еднократни приходи, които ще дойдат по линия на ЕС - от парите за Плана за възстановяване ще бъдат използвани за финансиране на пенсиите.

Цялото интервю с Любомир Дацов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Антония Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52