Министър-председателят обеща, че държавата ще се опита да възстанови сумите максимално бързо, така че производителите да имат време отново да засадят нивите си и да изкарат реколта още тази година.
„Средствата, които ще изплатим, за първи път ще бъдат не само за тези, чиято реколта е унищожена на 100 %, но и на тези, чиято реколта е частично унищожена, което е допълнителна помощ от държавата“, поясни премиерът.
“Най-важното, което обещаваме, е пълна прозрачност при изплащането на средствата. Държавата ще работи с един аршин към всички“, подчерта още Кирил Петков. Той добави, че до момента са подадени 39 заявления за обезщетения, които обхващат 2400 декара. Министър Иван Иванов съобщи, че днес има заседание на междуведомствената група на експерти от ведомството и специалисти от Министерството на транспорта, за да се изчистят по-прецизно въпросите около противоградната защита.
Премиерът отбеляза, че са предвидени допълнителни средства от 300 милиона лева, които до края на годината ще бъде насочени към земеделските стопани, във връзка с кризата в Украйна. Средствата ще бъдат осигурени чрез европейски и национални мерки.
На среща с фермерите Петков съобщи още, че е назначена охрана на зам.-министъра на земеделието Иван Христанов, защото вече получил първите заплахи за живота си. Причината е заради проверките на фирмата за фито-санитарен контрол на граничния пункт "Капитан Андреево".
"За пръв път българското правителство имаше смелост да застане срещу една мафиотска група, която беше окупирала границата. Като си говорим за нелегален внос на земеделски продукции, като си говорим за странни тестове за лаборатория".
Пресичането на тази дейност не е безрисково, коментира още Петков:
"Като им спреш на едни хора, които са си получавали много години милиони, още тази седмица слагаме на заместник-министъра на земеделието охрана, защото първите заплахи вече дойдоха".
Заради нанесените щети върху обработваемите площи фермери излязоха на няколкодневни протести миналата седмица като блокираха движението по пътя от Пловдив към Хасково.
Земеделците твърдят, че между 70 и 80% от продукцията им е унищожена, като засегнатите площи са около 10 000 декара.
Хората нямат застраховки, тъй като те не покриват унищожената техническа инфраструктура. Освен това много от тях са теглили кредити, което ги поставя в опасност от фалити.
Пожарът в локомотива на влака, който избухна на гара Калофер, е тръгнал от пламнали кабели. Това предаде Nova, като се позова на разказа на машинистите. Към 18.30 вчера те забелязали, че от машинното отделение излиза гъст и задушлив дим. Успели да закарат композицията до гарата и започнали да гасят сами пламъците с пожарогасители. Веднага е бил..
Ограничено е движението по главен път II-86 в района между Чепеларе и Хвойна заради катастрофа, съобщиха от Областното пътно управление - Смолян. Трафикът се осъществява двупосочно в едната лента и се регулира от "Пътна полиция". Катастрофата е района на комплекс „Синия хан“ между две коли. Има леко пострадал, пътуващ в едната от тях. Според..
Ботев (Пловдив) остава без победа от началото на пролетния дял от първенството във футболната Първа лига. „Канарчетата“ завършиха наравно 1:1 при домакинството си Арда (Кърджали) в среща от 24-ия кръг на шампионата. Ивелин Попов даде аванс на тима на Душан Керкез с попадение още в третата минута, но в края на срещата Чинонсо Офор изравни от дузпа,..
Локомотив на пътнически влак се е запалил на гарата в Калофер снощи, съобщиха от противопожарната служба. Локомотивът на пътническия влак Бургас - София е пламнал по неясни засега причини. При инцидента няма загинали, пострадали са обаче двамата машинисти. Те са на 60 и 53 г., изяснява се състоянието им. Сигналът за инцидента е подаден в 18,25..
Съпредседателят на ПП „Продължаваме промяната“ Асен Василев и народният представител Стою Стоев пристигат на посещение в Пловдив. Тук те ще се срещнат с местната организация и ще обсъдят актуални теми и организационни въпроси. Очаква се да бъде представен новият председател на пловдивската структура на ПП Тодор Токов.