Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът „FAME” с премиера в Пловдив

| обновено на 07.06.22 в 17:04
Снимка: Личен архив

Световноизвестният мюзикъл „FAME” оживява на лятната графити сцена на Опера Пловдив, в двора на Техническия университет в града на 8, 9 и 10 юни от 20:45 часа. Заглавието става известно с филма на Алън Паркър от 1980-та и заглавната песен, отличена с „Оскар“ и „Златен глобус“, в изпълнение на звездата Айрин Кара. Мюзикълът по сценарий на Хосе Фернандес, музика на Стив Маргошес и текстове на песните на Жак Леви, проследява трудния път към върховете на славата на група амбициозни и талантливи студенти в колеж по изкуствата в Ню Йорк.

Режисьор на постановката е Петър Одажиев, диригент Константин Добройков, художник Николина Костова – Богданова и хореограф Амедео Джунта. Красивата сграда на бившия Френски колеж в Пловдив ще бъде преобразена с мапинг, от визуалния артист Петко Танчев. Във „FAME” участват солисти и оркестър на Опера Пловдив, а централните младежки роли са поверени, чрез кастинг, на млади изпълнители. Постановката се осъществява със съдействието на Софийска академия за музикален театър. В Пловдив освен текстовете и песните ще звучат на български. Преводът е на Цветомира Цонева. 

Премиерата на “FAME” е основен акцент в програмата Графити Opera Open.

“FAME” е мюзикъл за мечтата да постигнеш онова, което искаш и за неотклонния път да следваш мечтата си. Това се отнася не само за младите хора, това се отнася и за по-възрастните хора. И в тази връзка, биха се припознали 99% от хората, които искат, мечтаят и следват пътя си“, споделя режисьорът Петър Одажиев.

Аз имам мотивация, не само творческа, но в голяма степен имам и образователна мотивация. Дълги години след като пребивавах в Ню Йорк, аз съм живял и работил там над 15 години, срещах се с много млади хора, които споменаваха едно единствено нещо, fame, fame, fame. Непрекъснато го повтаряха. Аз се заинтересувах от историята. Видях, че е изключително подходяща за постановка и участие на млади изпълнители, тъй като героите са на възраст между 15 и 19 години. Но, освен, че са в гимназиална възраст, те са и танцьори, актьори, музиканти и са специализирани, тъй като училището им е специализирано за такива млади таланти. Видях в това изключителна възможност, благоприятни условия за намирането и набирането на такива млади таланти в България. У нас, все още няма специалност, която да е за музикален театър, за артисти, които са специално обучени за мюзикъл. Имаме стъпки, в тази посока, в музикалната академия в Пловдив. В лицето на на ректора проф.д-р Тони Шекерджиева аз срещнах разбиране в това отношение и тази година ще направим такава специалонст, магистърска програма за мюзикълни изпълнители. Тя приветства идеята, миналата година да направим такъв курс, който е подготвителен курс за такъв тип обучение, който се оказа много сполучлив. Деведесет процента от тези хора, участват сега във “FAME“. Тук искам да подчертая и особената заслуга на Държавна опера Пловдив, в лицето на Нина Найденова, която приветства идеята и даде възможност това нещо да се реализира.“

„Мястото, на което ще се случи сега мюзикълът аз не го познавах. И тук, много ми помогнаха колегите от операта и Нина Найденова. Първоначалната идея беше този спектакъл да се направи на Летния театър. Но, като видях сградата, тя абсолютно напомни на стила на фасадата на действителната сграда, която е в Ню Йорк на 46-та улицав Манхатън и аз се влюбих в мястото. Въпреки, че е трудно на открито, където няма сцена, всичко се гради наново. За мен това е едно предизвикателство, което съм изтивал само, когато съм снимал кино. Когато отидеш на един терен да снимаш филм, нямаш нищо, там си носиш всичко – звукозапис, декор, сцена...“

Режисьорът Петър Одажиев гостува в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27