Според него, ИТН имат визия и лице, които искат да отстояват и затова Слави Трифонов е направил своето обръщение и министрите му са напуснали кабинета. „Това е достойна позиция, предивид че биха мотгли да останат в управлението с някакви уговорки и компромиси“, каза Стойчев.
Не електоралната логика движи решенията на Слави Трифонов, има други подтексти и собствени съображения за действията на ИТН, подчерта политологът. Той добави, че е неправилно е да се твърди, че ИТН е несистемна пратия, защото тя не е против правилата на демокрацията, просто е за по друг вид демокрация.
"Те имат намерение, ако не веднага, то в бъдеще да променят избирателната система с такава, в която мажоритарният елемент да е основен, даже единствен". Стойчо Стойчев посочи, че със самото си присъствие в НС ИТН са успели да преструктурират партийната система, като са изравнили баланси и сили. "Двуполюсността сега е по линията на протеста и по линията на статуквото. В този смисъл те не са антисистемна патия, а партия от популистки тип. Като такава партия ИТН биха могли да си сътрудничат с всякакви други партии и да са коалиционен партньор на всеки", каза политологът.
Той заяви, че проблемът на ИТН идва на чисто лидерско равнище, защото има чепат лидер. "Слави Трифонов взима всички решения и всъщност никой не знае какво мислят хорат в неговата партия, защото само той решава всичко сам. Партията и парламентарната група са просто придатък на Слави Трифонов и той може да е добър коалиционен пратньор с хора, с които са разбира лично. Ако не се разбира с някой, ако не се разбира лично с някого, съответно той не е добър коалиционен партньор".
Стойчо Стойчев посочи, че в управляващата коалиция всичко трябва да се договаря с премиера и финансовия министър, така е подписано коалиционното споразумение. "Т.е.договорките между коалиционните партньори са двустранни и затова, ако се търси проблем в коалицията, той е между ПП и ИТН. Вероятно посредниците в комуникацията нещо са се счупили и не са се разбрали. Тази комуникация не е от вчера, подобно напрежение има от доста време – те дори водят дела едни срещу други. Става дума за сблъсък на лидери и егота – кой е по-голям лидер и от кого зависи повече. Така че Слави Трифонов не търпи подобно общуване", обясни още конфликта между ИТН и ПП политологът.
Според него, след този разрив паралелите с началото на прехода и появата на правителство от типа на това на Любен Беров вече са в обръщение. "И тогава, и сега всичко се върти около газа – да си спомним откъде се появиха първите противоречия и с президенти и ПП и между ИТН и ПП. Предполагам, че Кирил Петков и Асен Василев нямат особени скрупули да закрепят управлението си и да останат във властта, защото едни нови избори могат въобще да не ге допуснат в Парламента. Така че те биха били готови на всякакъв вид договорки - с ДПС, ГЕРБ, за да им се закрепи властта. Техният кръгозор показва, че планирането и мисленето им е с месец – два напред".
В заключение Стойч Стойчев прогнозира, че ако се следва нормалния ход на нещата, то каквото и решение по казуса с РСМ не трябва да се очаква от правителството. "Не само защото заради Македонския въпрос, заради която България е претърпяла не една национална катастрофа, а и защото никой не очаква от кабинета на Кирил Петков подобно решение. Но като гледам нещата, те не са много нормални и всичко може да се случи".
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..