Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не вярвам да има нови избори, но не ги изключвам

Напускането на коалицията от ИТН може би беше изненадващо за мнозина, но сигнали за пропукване в коалицията имаше многобройни,  очевидно е премината точката на поносимост, каза в предаването "Ден след ден" социологът Юрий Асланов.

 

"Все още не вярвам в перспективата за предстрочни парламентарни избори, защото действат вътрешни  и мощни геополитически фактори, които не са заинтересовани от разформироване на това НС", прогнозира Асланов. По думите му именно "геополитически фактори определят политиката у нас поне в две трети от случаите".

Той смята, че доколкото влиянието на САЩ върху ПП е по- определено, то за ИТН не е валидна хипотезата, че е ориентирана на изток.

"ИТН е партия на антиелита. Това са хора с нагласа да са срещу всички и всичко. Част от посланията им са антисистемни и това им осигуряваше входа в политическия живот още от референдума, който организираха. Те ясно обозначават целта си – смяна на систамата, каквото и да значи това. Когато влязоха в НС беше изненадващо, че приеха участие в коалицията, защото е отстъпление от принципите им".

Според Юрий Юсланов жизнеспособен политически продукт в този парламент е невъзможен. И всяко непредвидимо събитие може да предизвика нови избори, които не разрешават, но са изход от ситуацията.

Проблемът е, че нови избори няма да доведат до различна развръзка. С още един играч, който може да попадне в НС, картината ще стане още по- сложна.

Социологът коментира, че за много хора алтернативата ГЕРБ продължава да е неприемлива. Нови алтернативи в лицето на „Възраждане“  - също, заради екстремизма си. А българският избирател не обича крайностите.

Това поставя въпроса дали нашата политическа система не е влязла в задъдена улица и не е необходима промяна на конструкцията, за да се укрепи демокрацията, каза в заключение Юрий Асланов.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45