Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Партийния дом може да бъде издигнат Домът на операта

Министърът на културата също е поканен да участва в откритата среща

| обновено на 14.06.22 в 06:51

Откритото заседание на Съвета на фондация „Дом за Пловдивската опера“ ще се състои в 17.30 часа в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив. Ще бъде обсъдена ситуацията с Концертна зала и мястото за бъдещата сграда за Пловдивската опера.

„Ще се радваме на Вашата подкрепа“, пишат организаторите, които са поканили и Министъра на културата, Кмета на град Пловдив, комисията по култура и медии в Народното събрание, пловдивските депутати и медиите.

Пред Радио Пловдив Мариана Чолакова от фондация „Дом за Пловдивската опера“ припомни, че има решение на Общинския съвет за изграждане на сграда на Пловдивската опера на площад „Централен“ №1. 
Тя съобщи, че на днес арх. Илко Николов ще покаже визуализация за сграда на Опера Пловдив именно на този адрес, до сградата на бившия партиен дом, който няма да бъде събарян. 

Организирали сме пет обществени допитвания и дискусии. Оттук – нататък своята дума трябва да каже община Пловдив и тя да е активната страна, подчерта д-р Чолакова.

На откритото заседание в зала „Съединение" ще присъства заместник-министърът на културата Весела Кондакова и към нея може да бъде отправен въпросът къде са обещаните 300 000 лева за проект за сграда на Пловдивската опера, каза още Мариана Чолакова. И обобщи: „Пътят, по който вървим, не е спринт, а е маратонско бягане."
Разговорът на Живка Танчева с Мариана Чолакова е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50