Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Лаптева представя "Тайната от Апамея"

| обновено на 16.06.22 в 16:58
2
Снимка: Личен архив

"Тайната от Апамея" е най-новата книга на Гергана Лаптева, български писател и учен, член на Българския антарктически институт, геолог в базата „Св. Климент Охридски“ през 2006/07 година и следващите сезони. Освен член, Гергана Лаптева работи в Българския антарктически институт, като завеждащ отдел „Култура“. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования за приноса ѝ към дейността на България в Антарктика. Гергана Лаптева е автор на книгите „Посока юг – пътуване към Антарктида“, „Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките“, „Монетата“ , "Божествен аромат" и „Тайната от Апамея“. Последните три книги са художествени романи, в които се преплитат много приключения, мистика, история, човешки взаимоотношения. В събота, 18 юни, от 17 часа в културен център „Тракарт“, авторката представя премиерно „Тайната от Апамея“.

Аз, винаги, съм се интересувала от история, антична, по-назад във времето. Чета много по тези теми и когато попадна на нещо вълнуващо, от типа на една статия, която породи романа „Монетата“, историята се получава. Нещо подобно се случи и с „Тайната от Апамея“. Този мозайка, за която се разказва в романа е действителна въпреки, че не е открита, все още. Но, четох много за нея и бях убедена, че ще разкажа тази история. И малко по-късно, когато осъществих едно мое пътуване в Югоизточна Турция, в Месопотамия, понеже градовете, които описвам в романа се намират на 60 километра от сирийската граница, свързах двете неща и така се получи „Тайната от Апамея. Както в романа „Монетата“ така и в настоящия роман, описвам места, които са по-малко познати в България, които са по-отдалечени от нас. В Сиде, където се развива действието в „Монетата“, попаднах случайно. Бях на почивка, но се влюбих в града от пръв поглед. Това е един много красив град с богата история, който прилича на нашите Созопол и Несебър, ако мога да ги сравня с нещо познато. Сиде, наистина, има много интересна култура и история, която ме привлече. Така стана и с „Тайната от Апамаея“, но и в двата романа присъства България. Половината история, винаги, се развива в България, останалата някъде другаде“, разказва Гергана Лаптева.

Всички произведения на изкуството, обществени сгради, религиозни храмове, местности, описани в книгата „Тайната от Апамея“ са реални. Подобно проучване отнема около година. Желанието на Гергана Лаптева е да говори от първо лице. Всички места и забележителности описани в книгата, тя е проучила, посетила и видяла с очите си. Изключение правят местата, които се намират в съседната на Турция държава Сирия, които авторката по разбираеми причини не е посещавала, но се надява някой ден и това да се случи. 

Гергана Лаптева чете много и се консултира със специалисти, за да постигне онова качество на разказа, което е необходимо за една добра история. Доцент Мая Василева е един от учените, консултирал авторката за написването на романа. Единствено героите и развръзката на историята са художествена измислица. Мозайката, все още, е обект на издирване от Интерпол. Главните герои в романа Борис и Марина са по следите на тази древноримска мозайка, изчезнала мистериозно в "Тайната от Апамея". Пътищата им се пресичат, за да разкрият древни загадки и дълбоко пазени тайни, на фона на красиви пейзажи от Анадола и Пловдив.

Не е избрано случайно и мястото на премиерата на книгата, културен център „Тракарт“, известен с красивите си римски мозайки. На представянето на романа, тази събота, ще има и много снимков материал. Хората ще могат да видят всички места и забележителности, описани в романа.

„Надявам се, пловдивчани да оценяват този красив град, в който живеят, защото в България наистина има много прекрасни градове. Надявам се, да им хареса романа и да научат нещо от него, което да им бъде от полза в живота“, казва Гергана Лаптева.

Още от разговора ни с нея, чуйте в прикачения файл. Гергана Лаптева гостува в предаването „Вход свободен“.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Представят албум „Изкуство в светлина“ за Анастасия Кметова

Премиера на албум, посветен на живота и творчеството на голямата пловдивска майсторка на керамиката Анастасия Кметова ще бъде представен тази вечер във фойаето на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, които са домакин на събитието и партньори на изданието.  Книгата се издава с финансиране от наследниците на Анастасия Кметова Боян..

обновено на 02.10.25 в 10:11

Стефан Диомов представя биографична книга в Пловдив

Композиторът на едни от най-популярните български шлагери Стефан Диомов ще представи тази вечер в Пловдив разширеното и допълнено издание на биографичната си книга „Белите и черни клавиши на моя живот“. Изданието е поклон преди всичко към музиката, но съдържа и неподозирана страна от живота на твореца – любовта към фотографията...

публикувано на 02.10.25 в 07:32

Майстори на карикатурата се представят в Етнографския музей

Над 70 автори от 4 континента се включват в Тринадесетото международно биенале „Майстори на карикатурата“ в Пловдив. Организатор и домакин на събитието е Регионален етнографски музей – Пловдив, в партньорство с Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите.  На форума, който дава среща на изтъкнати карикатуристи от цял свят ще бъдат..

публикувано на 01.10.25 в 07:49

Свилен Костадинов и „70 обиколки около слънцето“

Юбилейна изложба открива скулпторът Свилен Костадинов , който с проявата отбелязва своята 70-а годишнина. Експозицията е подредена в галерия „Капана“ и носи заглавието „ 70 обиколки около слънцето “.  Ретроспективната сбирка включва скулптури от мрамор и гранит, които дългия творчески път и търсения на художника в областта на скулптурата. С..

публикувано на 01.10.25 в 07:43

Великите европейци - Мария Кюри, първа част

Мария Складовска-Кюри понякога е наричана „радиоактивната жена” – но не само защото като учен тя първа изследва тежките метали и свързаните с тях ефекти, а дори открива и двата нови елемента радий и полоний. И не само защото през част от живота си тя вероятно цялата буквално свети в тъмното, тъй като постоянно носи по джобовете си радиоактивни..

публикувано на 30.09.25 в 13:28