19 юни е денят, който Българската православна църква е отредила за почит на Преподобни Паисий Хилендарски. В родния град на Паисий Банско, продължава честването на 300-годишнината от неговото рождение, 260 години от написването на „История славянобългарска“ и 60 години от канонизацията на св. Паисий от Българската православна църква.
Отец Паисий е основоположникът на българското Възраждане. Той е канонизиран за светец от Българската православна църква. Роден е през 1722 г. в Банско, а през 1745 г. става монах в Хилендарския манастир, където игумен е неговият брат Лаврентий. През 1762 г. написва "История славянобългарска".
В Деня на почит към живота и делото на св. Паисий Хилендарски в тържествата в Банско ще вземат участие президентът на Република България Румен Радев, митрополити от БПЦ, официални лица.
300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски е включена в Списъка на бележити годишнини на организацията за периода 2022-2023 г.
Снощи в болницата е починал 78-годишният мъж, ударен от паднал клон на бул. Марица-Север в Пловдив. По данни на район „Северен” за конкретното дърво не са постъпвали сигнали от граждани, че е опасно. Екипи от кметството започват незабавна проверка и пълен оглед на дърветата в района. От община Пловдив изразиха съболезнования на близките на починалия..
Преминаването през бившия ГКПП – Златоград ще бъде временно ограничено в периода от 25 август до 13 септември. Ограничението е заради извършване на ремонтни дейности на пътя от гръцка страна. Движението по пътя от граничния пункт към Ксанти ще бъде спирано в дните от понеделник до събота от 7 до 19 часа. В неделните дни трафикът по трасето Златоград..
Плодовете поскъпват на борсите у нас през седмицата, докато цените на основните хранителни стоки и зеленчуците се движат разнопосочно, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се е повишил с 0,4..
Opera Open ще представи премиерно мюзикъла „Коса“ от Джеръм Рагни, Джеймс Радо и Галт МакДърмот. Постановката отвежда зрителите отвъд добре познатата филмова версия – към корените и автентичния дух на творбата, с нова режисьорска концепция, впечатляваща сценография и живо, енергично изпълнение. Мюзикълът задава важни и за днес въпроси – нужна..
Украинската общност в Пловдив ще отбележи тази вечер Деня на независимостта. 24-ти август е Национален празник на страната. „С Украйна в сърцето“ те организират панаир на занаятите, концерт и майсторски класове на децата, които учат у нас. Призивът на организаторите е на празника всички да са с дрехи в традиционна бродерия, в цветовете на..