Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите дългове може да ни вкарат в „гръцки сценарий“

| обновено на 21.06.22 в 17:03

В предаването „Ден след ден“ икономистът от „Експертен клуб по икономика и  политика“ Стоян Панчев коментира, че правителство, което смята, че няма проблем с трупането на задължения, в съчетание с влизане в еврозоната води стремглаво към крах на финансовата система. Така има опасност България да повтори гръцкия модел.

„Ако бях в парламента, бих поискал вот на недоверие заради икономическата политика“ – добави още той.

На въпроса нужна ли е актуализация на бюджета отговори, че идеята да се правят постоянно актуализации е погрешна, неслучайно той се гласува веднъж в годината, за да има ясна рамка. „Когато се прави актуализация, е хубаво да се провери защо се прави такъв ход. Ако беше заявена целта, че става въпрос за антиинфлационни мерки, не мисля , че така би бил постигнат подобен ефект. Дори напротив- многото и нови промени всъщност ще увеличат инфлацията“ – коментира Панчев.

По повод твърдението, че голяма част от инфлацията е привнесена отвън, той каза, че началото ѝ със сигурност е такова. „Горе-долу едно и също се случва и в миналото, и днес. Централните банки печатат пари, тези пари се отразяват в цената на енергията и постепенно в цените на стоките, последвано от тези на услугите. Това е алгоритъмът“- обясни икономистът.

Според него дефицитите, които прави правителството, финансовата политика като цяло и войната спомагат за неблагоприятните процеси.

„Ако имаме компетентно служебно правителство, това може да спре негативните тенденции“- коментира в заключение Стоян Панчев.

 Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41