В предаването „Ден след ден“ икономистът от „Експертен клуб по икономика и политика“ Стоян Панчев коментира, че правителство, което смята, че няма проблем с трупането на задължения, в съчетание с влизане в еврозоната води стремглаво към крах на финансовата система. Така има опасност България да повтори гръцкия модел.
„Ако бях в парламента, бих поискал вот на недоверие заради икономическата политика“ – добави още той.
На въпроса нужна ли е актуализация на бюджета отговори, че идеята да се правят постоянно актуализации е погрешна, неслучайно той се гласува веднъж в годината, за да има ясна рамка. „Когато се прави актуализация, е хубаво да се провери защо се прави такъв ход. Ако беше заявена целта, че става въпрос за антиинфлационни мерки, не мисля , че така би бил постигнат подобен ефект. Дори напротив- многото и нови промени всъщност ще увеличат инфлацията“ – коментира Панчев.
По повод твърдението, че голяма част от инфлацията е привнесена отвън, той каза, че началото ѝ със сигурност е такова. „Горе-долу едно и също се случва и в миналото, и днес. Централните банки печатат пари, тези пари се отразяват в цената на енергията и постепенно в цените на стоките, последвано от тези на услугите. Това е алгоритъмът“- обясни икономистът.
Според него дефицитите, които прави правителството, финансовата политика като цяло и войната спомагат за неблагоприятните процеси.
„Ако имаме компетентно служебно правителство, това може да спре негативните тенденции“- коментира в заключение Стоян Панчев.
Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..