Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите дългове може да ни вкарат в „гръцки сценарий“

| обновено на 21.06.22 в 17:03

В предаването „Ден след ден“ икономистът от „Експертен клуб по икономика и  политика“ Стоян Панчев коментира, че правителство, което смята, че няма проблем с трупането на задължения, в съчетание с влизане в еврозоната води стремглаво към крах на финансовата система. Така има опасност България да повтори гръцкия модел.

„Ако бях в парламента, бих поискал вот на недоверие заради икономическата политика“ – добави още той.

На въпроса нужна ли е актуализация на бюджета отговори, че идеята да се правят постоянно актуализации е погрешна, неслучайно той се гласува веднъж в годината, за да има ясна рамка. „Когато се прави актуализация, е хубаво да се провери защо се прави такъв ход. Ако беше заявена целта, че става въпрос за антиинфлационни мерки, не мисля , че така би бил постигнат подобен ефект. Дори напротив- многото и нови промени всъщност ще увеличат инфлацията“ – коментира Панчев.

По повод твърдението, че голяма част от инфлацията е привнесена отвън, той каза, че началото ѝ със сигурност е такова. „Горе-долу едно и също се случва и в миналото, и днес. Централните банки печатат пари, тези пари се отразяват в цената на енергията и постепенно в цените на стоките, последвано от тези на услугите. Това е алгоритъмът“- обясни икономистът.

Според него дефицитите, които прави правителството, финансовата политика като цяло и войната спомагат за неблагоприятните процеси.

„Ако имаме компетентно служебно правителство, това може да спре негативните тенденции“- коментира в заключение Стоян Панчев.

 Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04