Доколко вотът на недоверие отразява настроенията у хората и какви са възможните изходи от ситуацията, коментира за програма "Ден след ден" политическият анализатор Нидал Алгафари.
Според него е трудно да се коментират мотивите на опозицията - ГЕРБ-СДС за искания вот и дали са основателни, защото това изисква експертна оценка в сферата на икономиката и бюджетирането. Ситуацията обаче се вижда през погледа на хората и дали са доволни от доходите си, приходите и разходите си.
Усещането е повсеместно - от най-високите етажи на икономиката, до най-ниските етажи т.е. най-бедните - те не са доволни. Нещо не е както трябва - или не могат да го обяснят, или вероятно не се справят с политиката си, посочи Алгафари и допълни, че никой не е заставил с калашник управляващите да поемат властта.
Те много искаха, много се надяваха. Имаше пандемия и икономическа криза. Войната в Украйна само допълни това, но когато искаш да поемеш властта и искаш да управляваш - би трябвало да си подготвен и за такава ситуация на криза. А се оказа, че те не са подготвени не само за такъв тип криза, а и въобще не са подготвени, защото са насъбрани от площадчето пред президентството и господин Радев ги инсталира във властта. Съвсем непохватни, съвсем нескопосано некадърни хора, които за съжаление се упражняват на гърба на всичките тези няколко милиона души, каза анализаторът.
Според него е трудно да се прогнозира и изхода от гласуването на вота, защото не знаем какви разговори се водят между лидерите на политическите сили и тези, които ще вземат решенията и от тях зависи как ще се развие вота в НС.
Ако не мине вотът сега - след три месеца, или след четири, или след пет месеца, ще има следващ, при който тогава ще се сринат още повече. Явно е, че това правителство е на глинени крака, които се разпадат.
Относно протестите Алгафари посочи, че в момента българският народ като цяло не е готов, защото все още имат малка надежда, че нещо може да се оправи.
Според него големите политически лидери у нас трябва да седнат и да се разберат по какъв начин да минем без избори.
Да се направи експертно правителство, което да има много ясни точки, които трябва да свърши до някакъв определен срок. А това са промените в 20-те закона във връзка с милиардите, които трябва да влезнат в държавата и 100-те поправки, които трябва да се приемат, за да се въведе еврото. Има кадърни и опитни хора, които биха могли да бъдат извън политическия елит и лидерство на партиите, които да управляват държавата поне за някакъв кратък срок.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..