"Днес, 260 години след написването на "История славянобългарска", трябва да признаем, че губим територии, отстъпваме в съперничеството за световен престиж и се свиваме пред чужда агресия, вместо да вдигнем глава и да отговорим с осъзнато самочувствие".
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването на Националната конференция "Език свещен" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Участниците във форума се обединиха около необходимостта от законодателна инициатива и институционална подкрепа за създаване на Национален културен институт.
По думите на Йотова, грешките ни водят до отстъпления, до отслабен авторитет:
"Светът и другите не ни познават, не ни разбират, не подозират за свещената ни кауза на народ, в основата на цяла една цивилизация - славянската, в основата на православната книжнина - Slavia Orthodoxa. Тази книжнина, която има изключителна роля за запазване на християнската и народностна идентичност на съответните народи".
Тя изтъкна ролята на Кирил и Методи за зараждането на писмеността и подчерта, че навън се правят опити в учебните програми за пренаписване на Балканската история. В последните години тези опити стават все по-сериозни, изтъкна вицепрезидентът.
Илияна Йотова заяви, че опазването на чистотата на езика, неговото съхранение и разпространение в чужбина сред българската диаспора и в научните среди се нуждаят от държавна подкрепа.
Та застана зад усилията на Министерството на електронното управление за компютърно въвеждане на шрифта с българската кирилица.
Вицепрезидентът благодари и на трите национални медии – БНР, БНТ и БТА, като поздрави специално генералния директор на радиото Милен Митев, не само за участието му във форума и съпричастността по темата, но и за голямата ангажираност на БНР за създаването на учебни програми за преподаването на български език у нас, а и в чужбина, както и за преподаването на културата и историята ни у нас и по света.
Илияна Йотова има амбицията да бъде организиран световен форум за старата българска история, стана ясно по време на национална конференция "Език свещен" в Пловдивския университет.
В нея се включиха президентът Румен Радев и министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ . Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..