Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френското предложение не е камък, който да не се дялка


Има отстъпление от рамковата позиция, гласувана от бившето правителство и НС, но тези отстъпления са разбираеми, защото нашите искания трябва да бъдат издигнати на едно по- високо европейско равнище. Това каза доц. д-р Наум Кайчев, който е заместник - председател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия между България и Северна Македония, за френското предложение към София и Скопие. 

Според него позициите ни по въпроси, свързани с общата история на двете страни и с  формулировката на официалния език на македонците, който ние смятаме за вариант на българския език, се нуждаят от по-  пълно отстояване.  "Този пакет не е камък, който не може да бъде допълнително издялкан и променен", подчерта доц. Кайчев, който е и бивш дипломат. 

По думите му налице е оживление по темата преди Европейския съвет, но в същото време се наблюдава парцелиране на позициите на институции и партии, докато българските граждани искат да видят запазване на консенсуса по темата Северна Македония. "Да се надяваме да има повече синхрон и повече разум между политическите институции и партии", коментира експертът.

Той смята, че не са случайни позитивните оценки на френското председателство, защото тяхото предложение отговаря на българските претенции и защитата на интересите  ниот ЕС. Промените в конституцията и изпълнението на договора стават част от преговорната рамка и обект на наблюдение от целия ЕС, подчерта историкът.

Определи част от забележките и предложенията за вписване в двустранния протокол като основателни, защото той ще бъде пътната карта на развитие на отношенията между София и Скопие и допусна, че може би в този смисъл е искането на президента Румен Радев за уточняване на протокола. 

В протокола очевидно се набляга на работата на историческата комисия и е нормално там да има очаквания за придвижване напред, коментира още зам. председателят на Смесената историческа комисия и добави, че се говори само за Средновековието, а очакванията още преди няколко години са били да има договореност и за по- новата история и исторически личности. 

Президентът Стево Пендаровски има предизвикателен език не само към България, но и към ЕС, докато правителството има по- позитивна позиция. Очевидно е, че и в РСМ ще текат политически въпроси, но по- важното е ние да си свършим работата и да се обединим в общ план за действие, който може да бъде изработен към френското предложение, каза още Наум Кайчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52