Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Тракарт" започват "Дни на тракийската култура" 2022

| обновено на 23.06.22 в 09:57

Десетото юбилейно издание на международния фестивал „Дни на тракийската култура“ 2022 започва от тази вечер в културен център „Тракарт“. 

Участие в дните ще вземат учени и културолози с изследователска дейност. Те ще представят нови открития, в основата на които е Тракологията и Тракийската култура. 

Събитията от програмата ще се проведат в рамките на 6 дни от 23 юни до 28 юни 2022 г.  Тази вечер от 19.00 часа в Камерна зала „Тракарт“ е официалното откриване на фестивала с концерт.  В програмата участват: Хора на пловдивските момчета, фолклорен ансамбъл „Иглика“, вокално студио „Синтез“, вокална група „Бамбини“ от Общински детски комплекс - Пловдив. 

На официалното откриване ще бъдат обявени и победителите в конкурса за рисунка „Наследници на траките“ в трите категории.

В събота и неделя в културен център „Тракарт“ се провежда Научна конференция на тема “Траките – богове и герои”, в която ще участват изтъкнати учени траколози и културолози – проф. Ваня Лозанова, проф. Анатолий Кльосов, проф. Добрин Денев, доц. Веселина Вачкова и др. Гости ще бъдат проф.Маразов, проф.Валерия Фол и други.  

Ще бъдат прожектирани филмите "Монетосеченето при Севт III" и „Ангелогласният“. Фестивалната програма обхваща две направления – Музика и слово, представени от научната конференция “Траките – богове и герои” и различни културни събития - концерти,  изложби,  излъчване на филми, срещи, четения.  
Международният фестивал  „Дни на тракийската култура“ 2022 е част от Календара на културните събития на Община Пловдив 2022 и способства за по-обстойно представяне на тракийското наследство. 

Проектът се осъществява с подкрепата на общината, с любезното съдействие на район Южен и в сътрудничество с Държавен културен институт към Министерство на външните работи, Института по тракология към БАН и с медийното партньорство на Радио ПловдивВходът за всички събития е свободен.  Пълната програма на фестивала и новини може да намерите на следните адреси: www.trakart.org

Повече за фестивала от интервюто на Живка Танчева с организатора на инициативата Диди Кузманова, в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10