Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаме нужда от специалисти по медицинска речева и езикова патология

Годишно у нас 28 хиляди имат загуба на речта след инсулт

Здравната ни система в момента не предлага речева рехабилитация


От здравния профил на България, обявяван всяка година на сайта на Европейската обсерватория по здравни системи и политики се вижда, че страната ни заема едно от първите места в света по инсулти. Всяка година 28 хиляди души имат загуба на речта след прекаран инсулт и се  нуждаят от езикова, речева и поведенческа рехабилитация. 

Това съобщи в интервю за Радио Пловдив проф. Добринка Георгиева, специалист по речева и езикова патология от Медицинския университет-Пловдив. Тя е единствения български сертифициран специалист с европейска клинична специализация по нарушения на плавността на речта.

Проф. Георгиева обясни, че в момента в българската  здравна система - и в болнична, и в извънболнична помощ,  не се назначават речеви и езикови патолози /познати повече като логопеди/, които да оказват качествена терапия на пациентите в нужда.

Според нея, у нас има добре изградена и работеща образователна система, която разчита на логопеди, които работят основно в сферата на училищното и предучилищно образование. По отношение на възрастните пациенти, които страдат от тежка речева и езикова патология, България е  може би единствената страна в Европа, в която в здравната система няма назначени речеви и езикови патолози. По думите й, е тревожен и фактът, че през последните години все повече млади хора, между 35 и 45 години, получават инсулти и имат нужда от навременна и качествена речева и езикова рехабилитация.

Проф. Георгиева съобщи, че за първи път в страната и в Източна Европа започва обучението на магистри по медицинска речева и езикова патология в Медицинския факултет на Медицинския университет в Пловдив.

Програмата цели да подготви здравни специалисти, които чрез качествено обучение (включително студентски мобилности в чужбина и достъп до клинична онлайн практика в мрежи, одобрени от Американската асоциация на речевите и езикови патолози) да подобрят качеството на живот на десетки хиляди нуждаещи се болни в страната. Подкрепата на невролози, оториноларинголози, физикални терапевти, стоматолози, лицево-челюстни хирурзи, дентални специалисти, патофизиолози е определяща в процеса на подготовка на бъдещите магистри.

Интервю с проф. Георгиева може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Демерджиев

Атанас Илков не смени хората на Калин Стоянов в системата на МВР

Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с  Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..

публикувано на 07.11.24 в 15:11

Няма да сменя зам.- кмета Иван Стоянов, Пловдив ще е по- чист

Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..

публикувано на 07.11.24 в 13:03

Преизбирането на Тръмп няма да нареди политическия хаос у нас

Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство.  Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..

публикувано на 07.11.24 в 11:05

Професионалното образование и бизнесът с форум в Мадан

На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..

публикувано на 07.11.24 в 10:44

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58