Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме нужда от специалисти по медицинска речева и езикова патология

Годишно у нас 28 хиляди имат загуба на речта след инсулт

Здравната ни система в момента не предлага речева рехабилитация


От здравния профил на България, обявяван всяка година на сайта на Европейската обсерватория по здравни системи и политики се вижда, че страната ни заема едно от първите места в света по инсулти. Всяка година 28 хиляди души имат загуба на речта след прекаран инсулт и се  нуждаят от езикова, речева и поведенческа рехабилитация. 

Това съобщи в интервю за Радио Пловдив проф. Добринка Георгиева, специалист по речева и езикова патология от Медицинския университет-Пловдив. Тя е единствения български сертифициран специалист с европейска клинична специализация по нарушения на плавността на речта.

Проф. Георгиева обясни, че в момента в българската  здравна система - и в болнична, и в извънболнична помощ,  не се назначават речеви и езикови патолози /познати повече като логопеди/, които да оказват качествена терапия на пациентите в нужда.

Според нея, у нас има добре изградена и работеща образователна система, която разчита на логопеди, които работят основно в сферата на училищното и предучилищно образование. По отношение на възрастните пациенти, които страдат от тежка речева и езикова патология, България е  може би единствената страна в Европа, в която в здравната система няма назначени речеви и езикови патолози. По думите й, е тревожен и фактът, че през последните години все повече млади хора, между 35 и 45 години, получават инсулти и имат нужда от навременна и качествена речева и езикова рехабилитация.

Проф. Георгиева съобщи, че за първи път в страната и в Източна Европа започва обучението на магистри по медицинска речева и езикова патология в Медицинския факултет на Медицинския университет в Пловдив.

Програмата цели да подготви здравни специалисти, които чрез качествено обучение (включително студентски мобилности в чужбина и достъп до клинична онлайн практика в мрежи, одобрени от Американската асоциация на речевите и езикови патолози) да подобрят качеството на живот на десетки хиляди нуждаещи се болни в страната. Подкрепата на невролози, оториноларинголози, физикални терапевти, стоматолози, лицево-челюстни хирурзи, дентални специалисти, патофизиолози е определяща в процеса на подготовка на бъдещите магистри.

Интервю с проф. Георгиева може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17