595 са новите случаи на коронавирус у нас през последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал.
Броят на новозаразените достига тези стойности за първи път от началото на месец май.
Процентът на положителните проби от изследваните се запазва - 11,2 на сто от направените малко над 5 300 теста.
В Пловдивска област новозаразените са 53, в Пазарджишка – 22, в Смолянска – 8.
329 са пациентите с Covid-19 в болница, от тях 26 - в интензивни отделения.
Един човек е починал, вследствие на инфекцията, близо 1 000 са посочени като излекувани.
666 дози ваксина са поставени вчера. Броят на хората със завършен ваксинационен цикъл е над 2 милиона 61 хиляди.
Вчера в Пловдив са поставени 21 втори бустерни дози ваксини.
"Повишаване на случаите при нас има от около 20 дни. Наблюденията сочат, че когато в Европа има пик, до 4-6 седмици той стига и у нас", каза в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив д-р Милена Панайотова, директор дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив.
По думите й заболеваемостта е скочила от 30,16 на 100 000 души само за ден с 10 пункта.
Д-р Панайотова допълни, че все още вариантът Омикрон доминира, случаите са по-леки, болните са предимно на домашно лечение и рядко стигат до болница.
"От 182 случая вчера само 22 са хоспитализирани. Няма смъртни случаи напоследък, само днес има 1 починал. Има обаче скрита заболеваемост и не всеки е склонен да се тества", коментира епидемиологът.
Д-р Панайотова допълни, че интересът към ваксинирането в Пловдивска област е много слаб. "От сложени 48 ваксини в цялата област вчера 21 са с втора бустерна доза. Това са хора с хронични заболявания или компрометиран имунитет. Те нямат нужда от убеждаване да се ваксинират", каза още тя.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Милена Панайотова от РЗИ е в прикачения файл.
Пловдивската структура на КТ „Подкрепа“ настоява да се свика спешно Областният съвет за социално сътрудничество по повод разкритите нарушения в т.нар. „социални домове за възрастни хора“. От синдиката искат на него да бъдат поканени представителите на 17-те общини в област Пловдив, които да предоставят информация къде има и какъв е процентът на..
Две жени и дете бяха блъснати на пешеходна пътека в Пловдив. Катастрофата е станала малко преди обед на бул. "Източен" до бизнес център "Микрон". По данни от очевидци, жените и детето с тях са изскочили на пътеката, когато ги е връхлетяла лека кола, управлявана също от млада жена, която не е успяла да спре навреме. На мястото веднага..
Крадецът е задържан от полицията, след активно разследване на служители от Трето районно полицейско управление в Пловдив, на чиято територия е аптеката. След получаване на сигнала за откраданто неустановено количество хранителни добавки от аптеката, полицаите започнали оперативни действия, в резултат на които крадецът бил арестуван. Той е..
3-годишно дете е в болница след катастрофа на кръстовище в Съединение. По предварителна информация лек автомобил „Мерцедес“ отнел предимството и ударил странично лек автомобил „Фолксваген“. Пострадалото дете е пътувало необезопасено във втората кола, то е оставено под лекарско наблюдение. Пробите за алкохол и наркотици на двамата водачи са..
Депутатите и общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив поставят на национално ниво въпроса с изграждането на многоетажен паркинг до Хуманитарната гимназия в центъра на Пловдив. От министъра на образованието ще бъде изискана преписката с община Пловдив относно планираната промяна на терена за образование в терен за застрояване, съобщи депутатът..