Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-евтин хляб ще има - на теория и след време

Снимка: Дневник, Юлия Лазарова

Хлябът и брашното у нас няма да се облагат с ДДС за една година от 1 юли, решиха окончателно депутатите. Сгрешен глас при гласуването поднесе изненадата за нулевата данъчна ставка и за брашното. Очакванията са това доведе до поевтиняване на хляба. 

Промяната е  по-скоро за потребителите. За хлебарите не се променя  кой знае какво... Освен това, че се отърваваме от малко административна дейност. С премахването на ДДС-то всъщност ще се облекчи поскъпването на насъщния,  коментира за Радио Пловдив председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите "Хляб за България" Георги Попов.

С премахването на ДДС за брашното практически се премахва  неговото възстановяване, което се случва обикновено на три месеца и неминуемо би довело до напрешение в бранша. В крайната цена реално няма разлика и е едно и също дали държавата ще възстановява ДДС-то или няма да го начисли. Просто времето, в с което работиш с този данъчен кредит, натоварен върху твоите сметки, изчезва, каза още Попов

По думите му за поевтиняване на хляба с 20 процента може да се говори теоритично и то след дни или седмици, когато се изчерпят всички налични количества със зардена  суровина.  Попов заяви, че последно увеличение идва след дълго политическо потискане на цената на хляба. Според него продоволствена криза няма да има.

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50