"Ако решението на Комисията по бюджет и финанси не бъде променено след гласуване в зала на дългосрочен механизъм за компенсиране небитовите потребители, последствията за всички български граждани и за цялата икономика ще бъдат необратими. Това ще означава, че от 1 юли цената на еленергията за небитовите потребители ще бъде два пъти и половина по-скъпа, отколкото на 30 юни." Това заяви изпълнителният директора на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
Той припомни, че на срещата на българския бизнес с министър-председателя и министъра на енергетиката в средата на май бе договорен механизъм за компенсиране през май и юни, включващ по 200 лв на мегаватчас плюс 80% компенсация за цената над 200 лв. "Изпълнителната власт обеща, че за периода след 1 юли ще бъде изработен дългосрочен меганизъм, за да бъде предвидима цената за небитовите потребители".
Това обаче не се е случило, което обрича на спад българската икономика и предвещава фалити за предприятията, намаляване на доходите и покачване на инфлацията. Като аргумент Иванов подчерта, че предприятията, които продават на българския пазар, биха предложили по-високи цени, за да компенсират високите цени на електроенергията със завишаване цената на стоките и услугите, които те предлагат.
Инфлацията в страната през май е 15,6%, което е два пъти по-висока от средноевропейската. Ако обаче цената на електроенергията се повиши около 2 пъти и повече, бизнесът очаква ускоряване на инфлацията в подобни темпове до 25-30%.
Ако цената на тока се повиши над два пъти от 1 юли, всички предприятия ще бъдат засегнати от безработица. Главният потърпевш обаче ще се окаже българската индустрия. Тя генерира 80% от българския износ, като в нея е заета огромна част от българските работници и служители. "Българската индустрия ще стане неконкурентна, тъй като средната цена за електроенергията за индустрията в Европа е 135 лв на мгвч., а без компенсации родната индустрия ще плаща цени от порядъка на 600-700 лв на мгвч", уточни Иванов.
Той предупреди, че загуби ще претърпи и целият български бизнес, за който ще бъде непосилно да продължава да работи на високите цени. Ако прогнозите за предсрочен вот през есента се сбъднат, може да се очаква забавяне на икономиката, отстъпление от заявените реформи в този важен за страната момент, с оглед усвояването на европейските средства, предупреди Иванов.
"Очакваме и стартирането на оперативните програми за новия програмен период 2021-2027, които все още през 2022-ра г. не сме стартирали. Българският бизнес обаче разчита много на тези средства, тъй като те са основните средства за инвестиции. А инвестициите откриват работни места, повишават доходите на населението и генерират икономически растеж".
Интервюто - звуковия файл:
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...