Въвеждането на тол такси от 1 юли и по второстепенни пътища в страната неминуемо ще оскъпи междуселищния транспорт и всички стоки. Това заявиха за Радио Пловдив собственици на фирми за превоз на пътници и товари.
Oт 1 юли тази година автомобилите между 3,5 и 12 тона, в зависимост от екокатегорията си, ще плащат между 6 и 9 стотинки за изминат километър по автомагистрала. Тарифата за движение по пътища първи клас ще е между 5 и 8 стотинки на километър, а за второкласните пътища – между 2 и 3 стотинки. Досега тарифата за второкласните пътища беше с нулева такса.
Веселин Дошков, управител на фирма, която извършва междуселищни превози в Пловдив и региона, прогнозира сериозно поскъпване с до 20 % на билетите.
"Транспортният бранш е много лошо състояние заради огромния и ежедневен ръст на горивата. Тол таксата дойде като още един удар върху нас и ще се отрази негативно върху всички превозвачи - и на товари, и на пътници. Според мен ще има около 20-процентен ръст на цените, което ще се усети в близките месец - два", каза Веселин Дошков.
Емилия Чипева от пловдивска транспортна фирма обясни, че междуселищният транспорт поскъпва още от 1 юли.
"От утре цената на билета от Пловдив до Смолян от 12 лв. става 14 лв. Тол таксата вече е калкулирана в новата цена на билета, защото от утре започва да се таксува пътят Пловдив - Смолян. Така е и до Кърджали, малките населени места в община Асеновград. До седмица и там ще има нови цени", каза Емилия Чипева.
Според Илиян Филипов, собственик на една от най-големите транспортни фирми у нас, всяка стока ще поскъпне поне с 5 % заради тол таксите.
"Два пъти се вдига тарифата на тол таксата за магистралата, според решението на правителството, а тол таксата за второстепенните пътища - с досегашната цена за магистралата. Увеличението на всеки транспортн ще е около 5-6 %. Това ще се отрази на транспорта и най-вече на стоките", каза Илиян Филипов.
От 1 юли влиза в сила половината от приетото от МС повишение на тол таксите, останалото – след 6 месеца, от 1 януари 2023 г.
На последната за тази година сесия Общинският съвет на Пловдив ще гледа предложението за увеличаване на такса битови отпадъци за 2025 година с 44% за гражданите и с 45% за бизнеса. Предложението е на администрацията и е внесено от кмета Костадин Димитров. Искането е догодина такса смет за гражданите да бъде 2,6 промила, вместо сегашните 1,8..
Кметът на община Стамболийски Петър Неделев е подписал в МРРБ споразуменията за още 4 инфраструктурни обекта. Общото им финансиране е малко над 30,5 млн. лв., съобщиха от общината. Най-голям е проектът на инженеринг за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа на града – първи етап...
Над 4500 лева събра традиционният коледен търг на професионалната гимнзия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“. Аукционът се провежда с благотворителна цел. Предлага изработени от учениците дървени изделия. Подноси с дърворезба, детски столчета, свещници, дърворезби, кутии за книги стоящи закачалки и гравирани с лазер..
Служебният кабинет отпуска над 7 млн. лв. на община „Марица“ за инфраструктурни проекти. На днешното си заседание правителството одобри 3 135 907 лв. с ДДС за изграждане на ВиК инфраструктура на предприятие за производство на електрооборудване. Инвестицията по проекта е в размер на над 10 млн. лв. и се предвижда разкриването на 20 нови работни..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба. Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж, както и единственият..